Yoldaşımız Levent Çapa: Ömer ÇİMEKEN’i Anlatıyor (1)

0 711
image_pdf

MLSPB tarihinde Ömer ÇİMEKEN sıradan veya kararlı bir militan olarak ifade edilmiş. Bu neden böyle olmuş bu şekil de ifade edenlere sormak gerekiyor.Gerçek ise Ömer Çimeken abartısız onlarca kişiyi peşinden sürüklemiştir. Bu benim söylemim değil Bayrampaşa ve Küçükköy’de sürecin içinde olan herkezin söylemidir hatta bunu tepkiyle ifade edenler vardır şöyle ki kendisi ölmeye gidiyordu bizide peşinden sürükledi ama inancına hiç kimse bir şey söylemiyor. Büyük düşünmek kolay değildir. Devrimci olunabilir ama direk hedefe yönelmek farklıdır işte Ömer ÇİMEKEN direk hedefe yöneliyordu ve bu yüzden karartılmalıydı.

Amca (Ömer ÇİMEKEN) diye genel bilinir annem (Sahat ÇAPA) ise ona temizlikçi derdi ve ailede hala böyle anılır çünkü çok titizdi ancak gerektiği kadar hakkı verilmiş değildir deyim yerindeyse militan olarak bilinir. Ömer abi süreci sürüklemiştir yani pek çok insan ona inanarak gidebildiği yere kadar gitmiştir ve yaşayanlar bunu dile getirir ancak yazılı ve sözlü tarihte nedense geri plandadır ilginç…

Ömer abi Bursa’lıdır beraber vurulduğu Tamer TABAK Çanakkaleli’dir. Paris’ten Türkiye’ye bilinen dört kişi ile giriş yapmıştır. Bu kişiler İlker AKMAN, Hasan Basri TEMİZALP ve Yusuf Ziya GÜNEŞ. Bu üç kişi kısa bir sūre sonra Malatya Beylerderesin de çatışmada vurulmuşlardır. Malatya’ya gitmeden evvel bizde kaldılar ve olağanüstü güvenlik önlemleri almıştık mesela pencerelere ışık dışarıya sızmasın diye battaniyeler ile kapatmıştık ve çocuklar olarak uyarılmıştık dikkatli olun diye ve uyarı nadiren yapılırdı. Denilecektir ki bilinen bir eve neden getiriliyorlar ne yazık ki tarih öyle yazıldığı veya söylendiği gibi değil kalacak yer yoktu.

Bayrampaşa Mahir ÇAYAN’ı savunanlar için 12 Mart sonrası çok önemlidir ancak şuna vurgu yapılmaz Bayrampaşa’yı örgütleyenler olması gerekir değilmi işte bu kişilerden bahsedilmez ve sanırsınız ki kendileri yapmışlar hayır yazılı tarihlerde de geçen grevleri örgūtleyen ve veren ayrıca yanılmıyorsam 12 Mart sonrası ilk kadın derneğinin kurulduğu yerdir çūnkū kadın işçi semtiydi ve būtūn bunların alt yapısını hazırlayan annemdi. Bunları farklı evreye taşıyan Amca ve babamdı (Salim ÇAPA) ve o zaman sonradan Tūrkiye devrimci mücadelesinde öncülük yapanların istisnasız hepsi Bayrampaşa’dan yolları geçmiştir ve yazılı tarihlerde başka semtler öne çıkarılıyor neden 12 Mart sonrası başka bölgelerde bu öncūler örgūtlenemedi ilk maya Bayrampaşa’da atılmıştır her anlamda.

Evet tarihlerde yanılma olabilir ama şuradan anlayabiliriz henüz net ayrımlar olmamıştı. Kesintisiz 1-2-3 savunanlar sekizlikçiler ve bireysel olarak farklı yönelimlere girenler dışında cepheciler olarak biliniyordu.

Fatoş Çapa: Devrimci denince aklıma gelen ömer abi bizim evde temizlikçi abi. Bir gün Ömer abiyle mahallede komşuluğa gitmiştik. gittiğimiz yerde masada fıstıklar vardı. Bilmiyorum belki birşey konuşuyorlardı bize fıstık ikram etmeyi unutmuşlardı. Misafirlikten çıkınca Ömer abi bize dediki yoldaşlar bakkala gidelim (bize çok küçük te olsak yoldaş derdi) dedi. Sevinçle maymun bakkala gittik bize ne ikram edilmediyse aldı birde gazoz. Çok adaletli, ciddi aynı zamanda sevgi doluydu. Temizlikçi abiyi çok seviyorduk…..

  • VEFA İYİDİR

Levent Çapa: Bunları kardeşlerim ile yazıyoruz ve bu gün söyledim yazın adabınca uslubunca nedeni ise tarih doğru bilinsin ve gelecek kuşaklar kimin ne olduğunu bilsin ki buna göre konumlansın.

Fatoş Çapa: Bir gün temizlikçi abi ya cezaevinden çıkmıştı pek iyi hatırlamıyorum. Ama sırtını çok iyi hatırlıyorum sigara söndürme izleri derin çizgiler vardı sırtında. Anneme ve Babama bir söz söylemişti. Küçüçük halimle anlamıştımki Ömer abimiz ölümden hiç korkmuyordu…. tabi bu yazdıklarım çok küçük bir kızın gözünden; çok saygı sevgi duydukları temizlikçi abileri……

Levent Çapa: Toptaşı cezaevinden çıkacağı günde babamlar bana Ömer abiyi al getir dediler gittim epey bekledim çıktı sarıldık yola koyulduk. Bana sohbetimizde şunu söyledi (bir daha sağ yakanmayacağım) nedeni ise gördüğü işkencelerdi. Kızkardeşimin ifade ettiği.

Hepsi gerçek ve yaşayanlar dolayısıyla tanıklar var.

Hepsi gerçek ve tabii ki burada anlatılanların fazlası var.

Amca ve Tamer TABAK Merter’de vurulduktan sonramı öncemi şu an tam hatırlamıyorum o zamanın gazetelerine bakmak lazım Hürriyet ve Milliyetteydi elbette diğer gazetelerde de vardır. Başlık şöyleydi MLSPB’de Amcadan sonra Dayı (Salim ÇAPA) aranıyor manşettendi ve Dayı denilen kişi babamdı.

Fatoş Çapa: Mavi gözlü abiyi çok severdik. Babamın odasının camın altında oturuşu aklımda hep.

Levent Çapa: Mavi gözlü abi denilen Zeki YUMURTACI’dır popüler kültürde bilinen ise Lenin Zeki.

Yaşamı ciddiye alan insanların bakışıda çok farklı oluyor. Mesela babam Zeki YUMURTACI ile tanışıyor ve şöyle demişti bu kişi sonuna kadar gider yani anlıyorlar. Ve Zeki YUMURTACI o zamanlar 16-17 yaşındaydı.

Bunlar özel insanlardı ve kendileri gibi olanları hemen anlıyorlardı.

Her şeyin başlangıcı zordur hele bu devrimci atılımsa…Öngörülen nispeten olgunlaştıktan sonra aktüel uğrak haline gelir ve popülerleşene katılım çok olur ne yazık ki burada ideolojik bağlılık yoktur…

Bunları daha önceden de ifade ettim hani insanlar diyor ya bizim babamız, dayımız, amcamız v.s bunlara yardım etti külli yalan ve bu sadece sıradan insanlar için geçerli değil öncü olarak kaç kişi ailesini ve sülalesini riske etmiştir lütfen çevrenize bakın.

Neden diyorum çünkü bizim ev bilinmesine rağmen ne yazık ki bilinen birleşmeler ayrılmalar ve hatta ciddi iç ve dış hesaplaşmaların sonuçlarının doğurduğu durumlar bizim evde ya vuku buldu ya da sonuçlandı.

Ve bunlar öncüyse şayet çokta mükemmel örgütcüyseler başka evlermi yoktu.

Hiç birisi ideolojik anlamda her şeyi ortaya koymamıştı ama olur diyorduk bu işler böyle. Ne var ki şerefsiz hep şerefsiz değişmiyor.

Devrimciyim diyenin devrimciliği sorgulanmaz ancak bu süreçlerin içinden geçenler bilir ki her devrimci farklıdır bazıları hedef odaklıdır ve fani dünya ile zihinsel ve pratik ilişkilerini tamamen kesmişlerdir. Dolayısıyla düşmanın beynine yönelirler. Örneğin; Ömer abinin ilk alınış nedeni o zamanın gazetelerinde de var. Şah Rıza Pehlevi’ye suikast girişimidir ve Amerika’nın ve diğer emperyalist ülkelerin has insanıdır…İran’nın aile olarak başındadırlar. Ömer abinin anlatımıyla yakalanma nedeni ise Sultan Ahmet ‘te bir kahvede planını bir kişiye anlatıyor ve kağıdı da küçük parçalara bölerek çöpe atıyor ne var ki polis çöpten alıp birleştiriyor önüne koyuyor.

Edirne kapı mezarlığı 12 Mart sonrası önemli olayların bağlandığı yerdir mesela , bazıları kuralsız ilişki geliştirdiği için burada evlendirilmişler ve resmi nikahları sonra kıyılmıştır ve bu insanların eşleri ölmüştür ama kendileri sağdır.

Bunlar dedikodu babına giriyor denilebilir hayır bazı kişiler o zamandan belliydi.

Bayrampaşa işçi semtiydi elbette daha başka işçi semtleri de vardı mesela Zeytinburnu, Bomonti v.s ama 12 Mart sonrası öne çıkan Bayrampaşa olmuştur. Mesela ilk işçi direnişi gazetelere yansıyan Uzel direnişidir. 12 Mart’tan yeni çıkıldığı için korku hakimdi dolayısıyla grev yapmaya işçileri hazırlamak kolay değildi. Uzel’de ki işçi önderleriyle babam. Ya bizim evde ya da onların evlerinde buluşurdu ben de yanların da olurdum. Ne mi yapardım hizmet ederdim. Mesela o zamanlar Talay şarabı vardı giderdim Talay ve cola alırdım tabii ki dinlerdim. Grev yapamayacakları için işi yavaşlatma uygun olur dediler o zaman ki koşullar da ve böyle oldu haklarını kazandılar. Şimdi bu sol tarihte yer alıyor ama nasıl yer alıyor inceleyin.

Evma grevi yeri yine Bayrampaşa. Yanılmıyorsam mutfak gereçleri yapılan fabrikaydı…Grev Disk’in kontrolündeydi ve TİP’te grevde etkindi. Annem TİP’li olduğu için grevdekileri ziyaret ediyordu. Devrimci Sol’u oluşturan kadrolar bizim eve geldi. Anneme grev yerine bizi götür dediler. Annemde olur ama çayımızı şekerimizi alalım normal ziyaret gibi yapalım, kaynaştıktan sonra ideolojik tavrınızı koyarsınız dedi ve Evma grevi Devrimci Sol tarihinde yerini aldı. Ayrıca bu grevde örgütlenen kadınlar 12 Mart sonrası ilk kadın derneğini kurdular.

Liseler 12 Mart sonrası geçmişe göre daha aktifti ve o dönemde ilk işgal Küçükköy Vefa Poyraz Lisesinde yapıldı.Öncülüğü yapanlar Devrimci Yol kadrolarıydı

Evet resmi bir şey yoktu ama başından itibaren saflar belliydi.

Bayrampaşa ağırlıklı Rumeli kökenlidir… O zamanlar 12 Mart sonrası özellikle Mahir ÇAYAN’ı savunanlar için ilk atılım yeriyken daha sonrasında süreç yavaşlamıştır.Neden ise egemenler yönettiği ülkeyi iyi tanıyorlar. Feodal özelliklerin bir şekil de devam ettiğini ve bunlar kaşındığında sınıf mücadelesini feodal özellikleri öne çıkararak karartacağını biliyorlar. Malatya, Kahramanmaraş ve Çorum katliamları yapılarak solu mezhepsel bağlantıya soktular yani alevi solcudur sünniler devlet yanlısıdır. Ne yazık ki bu zihniyet solda da zemin buldu hatta Anadolu Alevileri, Trakya Alevilerini eleştirdiler hala da yapıyorlar. Devletin uyguladığı politakalar üzerinden ülkeyi tahlil etmeye çalışıyorlar yazık.

Mesela Karadeniz bölgesine sol tarafından olumlu bakılmıyor ancak böyle bakanlar yaşları ve çıkarları itibariyle olumsuz değerlendirebilirler anlaşılır ama hepsi internet ile fazlasıyla haşır neşir insan hiçmi merak etmez buralar neden böyle bir bakarlar internete kitap almak gerekmiyor. 12 Eylül’de ilk idam edilenler Ahmet SANER ve Kadir TANDOĞAN’dır Ahmet Trabzon’lu Kadir Bulgaristan göçmenidir.

Burada Tamer TABAK’ı anmak gerekiyor. O gün iyi yağmur vardı. Ömer abi Tamer’i bizim eve getirdi. Ayakkabısı su geçirmiş ayakları ıslanmış ve annemden çorap istedi. Annem Tamer’i görünce Ömer abiye bu çocuk bizim oralılara benziyor demiş. Ömer abide illegalite yapma kaygısıyla; yoldaş sende herkesi hemşehrin sanıyorsun demiş. Demiş ama Tamer TABAK ÇANAKKALE’li çıktı. Hemde has tarafından…Sessiz sakin bir insandı ama bakışları…

Bakış anlayana önemlidir. Bir insan öyle bakar ki hiç bir otoriteyi ciddiye almadığını anlarsınız Ciddiye aldığı sadece adalettir. Tamer buydu ve zaten Ömer abinin can yoldaşı olması bu yüzdendi.

Devamı Edecek

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.