Özgür Bir Dünya İçin Savaşan KASABALILAR

0 600
image_pdf

12 Eylül faşist şeflerinden biri olan Kenan Evren’e “olayları bastırmada en çok nerede zorlandınız?” sorusu sorulduğunda “doğu’da Fatsa, batı’da Turgutlu bizi çok zorladı” diye cevap vermişti.


  • KASABALILAR

Kasabalılar denilince ilk akla gelen Nurettin Gürateş’tir. öğretmen bir ailenin oğlu olarak Turgutlu’da dünyaya geldi. İlk ve Ortaöğrenimini Turgutlu’da tamamladı. 71 silahlı mücadelesinin ülkeyi sarstığı, herkesi derinden etkilediği günlerdi. Kızıldere direnişinin ardından örgütsel yapısı dağılan THKP-C, geride ülke çapında yüzbinlerce sempatizan ve taraftar potansiyeli bırakmıştı.

Nurettin Gürateş bir THKP-C sempatizanı olarak arkadaşları ile birlikte bir yol arıyordu. Aynı dönemde Diyarbakır Eğitim Enstitü’süne öğrenci olarak gidiyor devrimci faaliyetini orada da sürdürüyordu. Gürateş yoldaş, aynı zamanda daha geniş bir perspektifle THKP-C’nin sorunları üzerine çevresiyle birlikte kafa yoruyor, giderek daha sistematik ilişkiler ortaya çıkıyordu. Gürateş içinde bulunduğu çevreyi özenli olmaya zorluyor, bir yandan arayış sürdürülürken diğer yandan dönemin yüklediği devrimci görevler artık belli sistematik içinde yerine getiriliyor, savaş sürdürülmeye çalışılıyordu.

Manisa’nın Turgutlu İlçesi’ne eskiden Kasaba derlerdi. Süreç içinde bu gurup devletin rahatsız olduğu politik bir güç oldu. Burjuva medya, bu gurubun politik faaliyetlerini, (uygulanan illegalite nedeniyle bilememekten kaynaklı) Kasabalılar olarak yansıtıyordu.

Kasabalılar Sadece Ege’de değil taa Akdeniz’e kadar uzanan bir örgütsel ağ oluşturmuşlardı. Manisa’nın Turgutlu (Kasaba) ilçesi THKP-C/MLSPB tarihinde olağanüstü öneme sahip bir ilçe idi. Nurettin Gürateş’in kayınbiraderi Bedrettin Şınnak’ta Kasabalı bir devrimciydi. Adana emniyet müdürlüğünde yapılan yoğun işkenceler sonucu “ser verip sır vermeyen” Şınnak yoldaş 13 Şubat 1981 yılında şehit düştü.

İşte özgür bir dünya için savaşan Kasabalılar büyük ölçüde Nurettin Gürateş yoldaşın eseriydi. Ve yıllar sonra, tarihsel devamlılığın halkası Fırat Yıldırım (Tamer Kasabalı) İstanbul’dan gerilla alanlarına, gerilla alanlarından Afrin’e “Özgür bir dünya için savaşan” ve şehit düşen “KASABALILAR” kervanına katıldı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.