Cumartesi Anneleri: Hanife Yıldız Sürüklenerek Gözaltına Alındı

0 181
image_pdf

800. haftada yasaklı Galatasaray Meydanı’na çiçek bırakmak isteyen kayıp yakınlarına polis saldırdı. Maside Ocak, Hasan Karakoç ve Yaşar Aktaş gözaltına alındı. Saldırıya tepki gösteren kayıp yakınları,  “Galatasaray Meydanı’ndan da kayıplarımızı aramaktan da faillerden hesap sormaktan da asla vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir güç bizi mücadelemizden vazgeçiremeyecek” dedi.

Galatasaray Meydanı’na karanfil bırakmak isteyen Cumartesi Anneleri’ne polis saldırdı. Hanife Yıldız’ı darp eden polis, Maside Ocak ve Yaşar Aktaş gözaltına aldı. Gazetecilerin görüntü alması engellendi.

  • AÇIKLAMAYI BULDAN VE SANCAR OKUDU

Ailelerin alana girmesine izin verilmemesi üzerine HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile gözaltında kaybedilen Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç da Galatasaray Meydanı’ndaki barikatın önüne geldi. Buldan ve Sancar, saldırı nedeniyle okunamayan basın açıklamasını okudu. Açıklama sonrasında polis bariyerlerinin önünden alana karanfil attılar.

  • KARAKOÇ: HESAP SORMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ

Hasan Karakoç engellemeyi protesto etti. Karakoç, “Galatasaray Meydanı’ndan da kayıplarımızı aramaktan da faillerden hesap sormaktan da asla vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir güç bizi mücadelemizden vazgeçiremeyecek” sözleriyle tepki gösterdi.

Hasan Karakoç, konuşmasına devam ederken, polis bir kez daha saldırdı. Hasan Karakoç gözaltına alındı.

  • HANİFE YILDIZ SÜRÜKLENEREK GÖZALTINA ALINDI

Oğlu Murat Yıldız’ı gözaltında kaybeden Hanife Yıldız, yıllardır Galatasaray Meydanı’nda oğlu arıyor. 800. haftada da faillerin açıklanması için alana gelen Hanife Yıldız, süklenerek polisler tarafından darp edildi.  Polisin, kolları ters çevrilerek alandan uzaklaştırılmaya çalışması çevredekilerin müdahalesiyle engellendi. Bir kafeye götürülen Hanife Yıldız bir süre polis tarafından alıkondu.

HDP Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan ve İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri’nin müdahalesi sonrasında polislerin elinden alınan Hanife Yıldız öfkeyle konuştu:

“800 haftadır oraya gidemiyoruz. Ne kayıplarımız aramaktan ne de alanımızdan vazgeçmeyeceğiz. Öyle ya da böyle o alana gideceğiz. 800 haftadır kapattılar ama bizi durduramadılar.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.