Genel-İş üyesi kadın işçiler, “Kadın cinayetleri politiktir”

0 96
image_pdf

Kadın katliamlarını protesto eden Genel-İş üyesi kadın işçiler, Kartal Belediyesi önünde taciz ve tecavüze tahammüllerinin kalmadığını söyledi.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu Şubesi Kadın Komitesi, kadın cinayetlerine ilişkin Kartal Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı.

“Kadın cinayetleri politiktir” pankartının açıldığı eyleme çok sayıda kadın işçi katıldı. Açıklamayı Genel-İş Anadolu Yakası 1 Nolu Şubesi Kadın Komitesi adına işçi Yasemin Mersin okudu. Kadınların yıllardır AKP’nin sistematik saldırılarına maruz kaldığını anımsatan Mersin, erk sahibi ve sömürücü sınıfların karşısında bedeniyle, bilinciyle, onuruyla direnen kadınların katledildiğini, taciz ve tecavüze uğradığını söyledi.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KADINLARIN KAZANIMIDIR’
İktidarın yeni hedefinin İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlükten kaldırılması olduğunu ifade eden Mersin, “Kadınları diz çöktürmenin, susturmanın, şiddete boğmanın en açık örneklerinden biri olan bu yaklaşım, en yetkili ağızlardan yinelenmektedir. İstanbul Sözleşmesi bu ülkenin kadınlarının kazanımıdır. İstanbul Sözleşmesi ancak geliştirilebilir, ondan bir adım dahi geri atmayı kabul etmeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi yaşatır” dedi.

Kadınların katledilmesine tahammüllerinin kalmadığını vurgulayan Mersin, buna direnişle karşı çıkacaklarını söyledi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.