Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) fiilen kıdem tazminatının kaldırılması planlanıyor.

0 94
image_pdf

Sendikalar yeni açıklanan ekonomik programa karşı tepkilerini sürdürüyor. Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan’a göre işçilerin kıdem hakları ortadan kalkıyor

Meclis’in açılmasıyla kıdem tazminatı tartışmaları yeniden alevlendi. Hükümet direk kıdem tazminatına yönelmese de açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) fiilen kıdem tazminatının kaldırılması planlanıyor.

Açıklanan programda, kısmı zamanlı çalışmaya teşvik ve istihdam konuları çokça tartışıldı. Ekonomistler ve sendikacılar bu durumdan çok kaygılı. Çünkü kıdem ve ihbar tazminatının bu düzenleme ile fiilen kaldırılabileceğini düşünüyorlar.

  • Gençler alamayacak

Buna göre sayıları milyonlara ulaşan işsiz gençlerin istihdamını kolaylaştırma adı altında süreli sözleşmelerin önünün açılacağı ifade edilirken, gençlerin ayda 5-10 gün çalıştırılarak işsizler listesinden düşürülmesi planlanıyor. Ancak bu çalıştıkları sürelerde emeklilik için gereken sigorta primleri yatmayacak. Bu gençlerin hem emekli olmaları zora girecek hem de kıdem ve ihbar tazminatı alamayacaklar. İşveren ise asgari ücretli işçi başına 868 TL SGK primini ödemekten kurtulacak.

İktidarın kıdem tazminatını budamak için her yolu denediğini belirten Aslan, bunun için iktidarın şimdi de 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçileri belirli süreli sözleşmelerle çalıştırmasının yaygınlaştırılması yöntemini bulduğunu söyledi. Aslan, “Bu gruptaki işçiler için belirli süreli sözleşme ile çalıştırılması demek en az 15-20 yıl kıdem tazminatı hakkı olmadan çalışmasıdır” diye belirtti.

  • Sendikalı çalışmaya darbe

İktidarın belirli süreli sözleşmelerle işçileri çalıştırmasının kıdem tazminatının gaspı olduğuna işaret eden Aslan, sözleşmeyle çalışmanın kayıt dışı işçiliği arttıracağını söyledi. Aslan, “Patronlar kıdemi vermemek için bir yıl dolmadan giriş çıkış yaparak işçinin bütün güvencesini ortadan kaldıracak. Aynı zamanda sendikalı ve güvenceli çalışmaya da darbe vurulacak. Sözleşmeyle çalıştırma en az kıdem tazminatının gaspı kadar kapsamlı bir saldırıdır” diye konuştu.

  • İşçi sınıfına bir şey çıkmaz

Bakan Berat Albayrak’ın açıkladığı paketin yeni bir paket olmadığını ve ekonominin kötüleştikçe yeni paketlerin hazırlandığını dile getiren Aslan, paketlerin ortak yönünün ise işçi haklarını işverenlere kaynak olarak vermek olduğuna dikkat çekti. Aslan, “İşçiler ücretsiz izin uygulamalarının, işten atmaların son bulmasının isterken, bakan bu saldırıları devam ettirecek bir program açıkladı. Programın amacı daha fazla işsizlik, yoksulluktan öte bir şey değil. Bu paketlerden işçi sınıfının yaşamlarının kolaylaştıracak hiçbir şey çıkmaz ve çıkmayacaktır” ifadelerini kullandı.

  • Birleşik mücadele

“Açlığa, yoksulluğa, işsizliğe, sürü bağışıklığına, savaş ve sömürü politikalarına, kayyım atamalarına, siyasi baskılara karşı mücadelenin ortaklaşmasının zemini her zamandan daha güçlüdür” diyen Aslan, “Sorunları sadece seçim sürecine tahvil ederek saldırıları püskürtemeyiz. En acil talepler etrafında tüm emek ve demokrasi güçlerinin birleşik mücadelesine ihtiyaç var” dedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.