Yemen, İngiliz petrol gemisi Marlin Luanda’yı vurduklarını duyurdu

0 12
image_pdf

Yemen Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Yahya Seri, bu akşam yaptığı açıklamada, Aden Körfezi’nde İngiliz emperyalizmine ait petrol tankeri MARLIN LUANDA’yı ugun sayıda füze ile vurduklarını duyurdu.

Füzelerin hedefi vurarak yangına yol açtığını bildiren Seri şunları söyledi: Cenab-ı Hakk’ın yardımıyla İngiliz petrol tankeri MARLIN LUANDA’ya Aden Körfezi’nde uygun sayıda deniz füzesi ile bir operasyon düzenledi. Tanker doğrudan isabet aldı ve yangın çıktı.

Yahya Seri ayrıca, “İsrail gemilerine veya Filistin limanlarına giden gemilere yönelik operasyonlarımız, İsrail saldırıları durana ve Gazze’ye gıda ulaşana kadar devam edecek. Yemen’in, Filistin milletiyle fiili dayanışmasını göstermek için meşru müdafaa hakkı doğrultusunda gerekli her türlü askeri tedbiri alacağını” da vurguladı.

İngiliz Deniz Ticareti Operasyon Merkezi (UKMTO),  yaptığı açıklamada, Yemen’in güneyinde yer alan Aden şehrinin güneybatı kıyısından 60 mil açıkta bir olayın meydana geldiğini duyurdu. İngiliz deniz güvenlik şirketi Ambrey de patlamanın Bab el-Mendeb Boğazı yakınında meydana geldiğini söyledi.

Yahya seri perşembe günü de bir açıklama yapmış Aden Körfezi ve Bab el-Mendep’te iki ABD ticari gemisini koruyan ABD savaş gemileriyle çatışma çıktığını, iki saati aşkın çatışmada bir ABD savaş gemisini balistik füzeyle vurduklarını duyurmuştu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.