Yedigöl Yoldaşın Annesi Zeycan Ana Yaşamını Kaybetti

0 63
image_pdf

12 Eylül darbesinin ardından 10 Nisan’da gözaltına alınan ve işkence merkezi Gayrettepe 1. Şubeye götürülen ve gözaltında kaybedilen MLSPB militanı Nurettin Yedigöl yoldaşın annesi  Zeycan Ana hayatını kaybetti. Cumartesi Anneleri, Yedigöl’ün vefat haberini sosyal medya hesabından duyurdu.

Paylaşımda, “39 yıl boyunca gözaltında kaybedilen oğlu Nurettin Yedigöl’ü ve adaleti arayan Zeycan Annemizi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Rahat uyu Zeycan Annemiz, senin Nurettin’e ulaşma ve adalet ısrarın bize emanet. Unutmadın, unutmayacağız. Vazgeçmedin, vazgeçmeyeceğiz” denildi.

Zeycan Yedigöl’ün cenazesi bugün (22 Kasım) Bağcılar Cemevi’nden memleketi Erzincan’a uğurlandı.

  • Nurettin Yedigöl kimdir?

1954 yılında Erzincan’da doğdu. Çocukluğu Erzincan’ın Yaylalar köyünde geçen Yedigöl, lise öğrenimi görmek üzere Erzincan’a gitti.

1974’te İstanbul’a yerleşen Yedigöl, İşletme Fakültesi’nde okurken 1976-77 yıllarında İstanbul Yüksek Öğrenci Derneği (İYÖD) yönetiminde yer aldı. Daha sonra da THKP-C/MLSPB’ye katıldı.

  • Nasıl kaybedildi?

Nurettin Yedigöl, 10 Nisan 1981’de Çağlayan’da kuzeninin düğününden çıktıktan sonra arkadaşlarının kaldığı İdealtepe’deki eve gitmek üzere düğünden tek başına ayrıldı. Gittiği evden bir gün önce de arkadaşları gözaltına alınmıştı, polis evde bekliyordu.

Günler sonra Muzaffer Yedigöl, ağabeyinin evine gitti, onu evde bulamayınca evde bulamayınca not bıraktı. Notu alan ev arkadaşı A.T., Muzaffer Yedigöl’e ulaşarak Nurettin’in uzun süredir eve gelmediğini, yurtdışına kaçmış olabileceğini söyledi.

Haberi alan Muzaffer Yedigöl ve yengesi Sayzer Yedigöl her haftasonu Gayrettepe 1. Şube’ye giderek Nurettin Yedigöl’ü sordu ve kendisine iletilmek üzere sigara, para ve iç çamaşırı bıraktı; ancak emanetleri önce teslim alan polis daha sonra burada öyle biri yok diyerek hepsini geri verdi.

12 Nisan 1981’den sonra kendisinden haber alınamadı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.