yaşamın asgarisi olmaz insanca bir yaşam için insanca yaşamaya yetecek ücret ve güvenceli çalışma istiyoruz

0 33
image_pdf

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu, “İnsanca yaşama yetecek asgari ücret ve güvenceli çalışma istiyoruz” başlığıyla Fatih’te bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Açıklamada, “İnsanca yaşama yetecek asgari ücret ve güvenceli çalışma istiyoruz” yazılı pankart açılırken, “Asgari değil insanca yaşam” ve ” Milyonlar aç, işsiz işte sizin düzeniniz” sloganları atıldı.

GÜNÜ KURTARMA MÜCADELESİ  

Platform adına açıklama yapan Özge Tuğran, 2020 yılı asgari ücretinin, belirlenmesinden 4-5 ay sonra açlık sınırının altında kaldığına dikkati çekti. Salgının başlamasıyla milyonlarca kişinin işsiz kaldığını ve ücretsiz izin uygulamalarıyla hak gasplarına uğradığını belirten Tuğran, “Birçoğumuz için beslenme ihtiyacı karşılanamayacak hale gelmiştir. Geçinemediğimiz ortadadır. Şu anda birçoğumuzun yaptığı ancak hayatta kalma, günü kurtarma mücadelesidir” dedi.

‘SALGINI FIRSATA ÇEVİRDİLER’ 

Devletin salgını fırsata çevirerek işçilerin kazanılmış haklarını tırpanlanmaya başladığını ifade eden Tuğran, “Her gün çıkarılan torba yasalar ile ucuz iş gücü ve güvencesiz çalıştırılmanın cennetini sermayedarlar için yaratmayı başarmışlardır. İşçi güvenliği ve sağlığı yok sayılmış, pandemi koşullarında işçilere açlık ve hastalık ikilemi dayatılmıştır. Bunun ile beraber her gün birçok işçi-emekçi arkadaşımızı iş cinayetlerinde kaybetmeye devam ediyoruz” diye belirtti

‘SALGININ FATURASINI ÖDEMEYECEĞİZ’ 

Salgının yeniden yükselişe geçmesiyle birlikte işçilere açlık ve hastalık ikileminin dayatmasının da sürdürüldüğünü dile getiren Tuğran, ‘Acı reçete’ ile birlikte yeni yüksek vergiler ve düşük ücretle ekonomik krizin yükünün patronların değil, işçilere yıkılmak istendiğinin doğrudan söylendiğini söyledi. Tuğran, “Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz. Bizler diyoruz ki yaşamın asgarisi olmaz insanca bir yaşam için insanca yaşamaya yetecek ücret ve güvenceli çalışma istiyoruz” ifadelerine kullandı

‘KOŞULLARI KABUL ETMİYORUZ’ 

Tuğran, işçilerin Asgari Ücret Tespit Komisyonu masasında yer almadığına değinerek, “Bizlerin ücretini, bizlerin olmadığı bir masada ve aylık olarak 30-40 bin TL maaş alan kişilerin belirlemesini istemiyoruz. Asgari ücret veya buna yakın maaş alan kişi sayısı 10 milyonun üzerindedir ve toplumun ortalama ücreti olmuştur. Ayrıca ülkenin en büyük toplu iş sözleşmesidir. Bunun için biz işçilerin masada olmadığı hiçbir koşul kabul edilebilir değildir” dedi.

‘ASGARİ ÜCRET VERGİ DIŞI BIRAKILSIN’ 

Tuğran, asgari ücretle ilgili taleplerini şöyle sıraladı:

* İnsanca yaşamaya yetecek asgari ücret ve güvenceli çalışma istiyoruz.

* Asgari ücret AGİ hariç net olarak hesaplansın, vergi dışı bırakılsın, yoksulluk sınırına vergi dilimi kaldırılsın.

* İşsizler için en az asgari ücret kadar geçim ücreti bağlansın.

* Asgari ücret görüşmeleri halka açık yürütülsün.

* Ücretsiz izin kaldırılsın, güvenceli çalışma sağlansın.

* Düşük ücret yüksek vergi politikasından vazgeçilsin ve vergiler sermayedarlar için artırılsın. Karlarına kar katanlar krizin faturasını ödesin.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.