Ülkemizde Sol’un Temel İlkesi Anti-Emperyalist Tavır Alıştır

0 302
image_pdf

Tarih 30 Mart 1972, Mahir Çayan liderliğindeki ON’lar Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idamını engellemek için üç NATO çalışanını kaçırarak KIZILDERE’ye geçtiler ve NATO ordusu TSK ile girdikleri çatışmada şehit düştüler.

Tarih 30 Mart 2023, Finlandiya‘nın NATO üyeliğinin oylanması Meclise sunuldu. Meclis’te Amerikancı iktidarın ve muhalefetin vekilleri, HDP’li vekiller, Emek ve özgürlük İttifakı bünyesindeki parti veya platformların vekilleri ve EÖİ‘nı destekleyen partilerin vekilleri var. Meclis Genel kurulunda Finlandiya’nın NATO üyelğinin oylamasına 276 Milletvekili katıldı ve tamamı EVET oyu verdi.

Oylama sırasında salonda bulunan HDP’li vekiller, oylamaya katılmadı. HDP Dışişleri Komisyonu Sözcüsü Hişyar Özsoy, “Hiçbir zaman askeri anlaşmaya ‘evet’ oyu vermiyoruz, her zaman ‘hayır’ diyoruz. İlk defa askeri bir anlaşmada böyle yapıyoruz. Şimdiye kadar hepsine ret oyu verdik. Ama bu defa Finlandiya’nın güvenlik kaygılarını meşru gördüğümüz için bu oylamaya katılmama kararı aldık, ‘hayır’ da demek istemedik.” dedi. O gün oturuma katılmayan TİP‘in tavrına dair eleştiriler üzerine sonrasında Erkan Baş “Bizi eleştirmek kolay çünkü görünür durumdayız” dedi.

Sol ve sosyalizm adına, Meclisi devrimin “kürsüsü” olarak kullanma, Seçimleri kitlelere ulaşmada ve örgütlemede bir “taktik” ve  “kaldıraç” olarak savunan görüşün savunucusu “sol” yapıların o gün, -Finlandiya’nın NATO üyeliğinin oylanması- Mecliste olan vekillerinin hiç biri HAYIR demedi.

Aynı gün Mecliste Mahir Çayan’ın, “Biz buraya dönmeye değil ölmeye geldik”, Onlar bir avuç biz ise milyonlarız. Kaybedeceğimiz hiçbir şey yoktur ama kazanacağımız koca bir dünya vardır.” sözlerine atıf yapan HDP milletvekili Meral Danış Beştaş, ABD’nin başını çektiği dünyanın en büyük terör örgütü NATO’nun üç çalışanını kaçırarak Kızıldere’de, emperyalizmin tahakkümüne karşı bağımsızlık bayrağını yükseltmiş, Amerikan emperyalizmi ve yerli müttefiklerinin emekçi halka yönelik sistematik olarak  sürdürdükleri  baskı ve faşist teröre karşı demokratik ve sosyalist bir Türkiye için silah elde ölümü gülerek kucaklamış Mahir Çayan ve Kızıldere şehitlerini andı. Denizlerin idamını engellemek için ayrı örgütler olsalar da birbirleri için canlarını nasıl feda ettikleri üzerine tumturaklı laflar edildi.

Ülkemiz sol’u şerefli bir tarihe sahiptir. Ülkemizde, sol’un temel ilkesi anti-emperyalist tavır alıştır. Tekeller çağının ve vahşi kapitalist sömürünün adı emperyalizmdir. Barbarlığın, sömürgeci yağma ve talanın ve dünya halklarını gaddarlıkla ve faşist terörle esaret altına alan olgunun adı emperyalizmdir. Ülkemizde, işbirlikçi tekellerin ve faşizmin temel dayanağı ABD’dir, NATO‘dur.

Ülkemizde, Anti-faşist anti-kapitalist mücedele asla anti-emperyalist mücadele ekseninden kopuk bir anlayışla sürdürülemez. Ülkemizde, Anti-emperyalist mücadele ekseninden kopuk bir anti-faşist ve anti-kapitalist mücadele savunucusu sol‘un iddiası her ne olursa olsun “sol adına” emperyalizmin ekmeğine yağ sürer. Çünkü, ülkemizde işbirlikçi tekellerin ve faşizmin temel dayanağı ABD’dir. Onun kurduğu suç örgütü NATO’dur. Tekrar olsa da bir kez daha altını çizerek vurgulamakta yarar var. Tekeller çağının, vahşi kapitalist sömürünün, barbarlığın, sömürgeci yağma ve talanın adı emperyalizmdir. Ve hala dünya halklarının baş düşmanı Amerikan emperyalizmi ve NATO’dur.

Ülkemizde, işbirlikçi tekellerin ve faşizmin temel dayanağı ABD emperyalizmi ve onun kurduğu terör örgütü NATO’ya karşı o tarihte, “sol adına”, hem “kürsü”, hem de kitlelere ulaşmada bir “taktik” ve  “kaldıraç” görüşünü savunan ve NATO’nun arka bahçesi TBMM’de Milletvekili olan, Finlandiya’nın NATO üyeliğinin oylamasında bu rezillik ve oportünisitliği her kim sergilemiş olursa olsun, artık İşçi sınıfı ve emekçi halkımız nazarında NATO’cu solcular olarak anılacaklardır.

Biz, önderimiz MAHİR ÇAYAN’dan böyle ögrendik!

Yolumuz cayanların değil ÇAYANLARIN yoludur!

Yaşasın THKP-C! Yaşasın THKO!

Ya Özgür Vatan Ya Ölüm!

9 Nisan 2023

Mahir Deniz

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.