NATO işgali altındaki ülke: Türkiye

0 169
image_pdf

İngiltere Dışişleri Bakanı Bevin, 15 Şubat 1947 tarihinde İngiliz birliklerinin 1 Mart 1947’den itibaren Yunanistan’da geri çekilmeye başlayacaklarını bildirmişti. Emperyalist jandarmalığın bayrağını İngiltere’den devralan ABD, iç savaşın devam ettiği Yunanistan’da komünizm tehditine karşı harekete geçmeye karar verdi.

Emperyalizmin savaş aygıtı NATO’nun kuruluş çalışmaları devam ederken dönemin ABD Başkanı Herry Truman, 12 Mart 1947’de kongreye hitaben yaptığı konuşmada: “Eğer Yunanistan komünizme yenik düşerse, bütün Yakın Doğu ve Kuzey Afrika’nın Sovyet etkisi altına girmesi kesinleşecektir. Aynı şekilde eğer Türkiye Sovyet isteklerine teslim olursa Yunanistan’ın durumu ciddi şekilde tehlikeye girecektir.” diyordu. ve “Komünist baskılara direnen” Yunanistan ve Türkiye’ye 400 milyon dolar tutarında yardım yapılması için bir ödenek isteminde bulunuyordu. Böylelikle ABD, “silahlı bir azınlık tarafından ya da dış baskılarla boyunduruk altına alınmaya karşı koyan özgür halkları destekleme” yaftası altında emperyalizmin dünya halklarına karşı yeni saldırı stratejisini açıklamış bulunuyordu.

Amerikan emperyalizminin savaş örgütü NATO

Bu strateji 4 Nisan 1949’da Washington’da imzalanmış olan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü NATO’da ifadesini buluyordu. ABD liderliğinde Sosyalist Blok’a ve Sovyetler Birliğine karşı ideolojik, politik ve askeri bir saldırı örgütü olarak NATO, 4 Nisan 1949‘da ABD’nin başkenti Washington DC’de imzalanan Kuzey Atlantik Antlaşması ile kuruldu. Halk düşmanı bu örgütü başlangıçta Belçika, Danimarka, Hollanda, İtalya, İngiltere, İzlanda, Fransa Kanada, Lüksemburğ, Norveç ve Portekiz temsil ediyordu. Sovyetler Birliği ve sosyalist dünyaya karşı bir savaş örgütü olarak kurulan NATO, aradan geçen zaman içinde 8 kez genişleyerek üye sayısını 30’a çıkardı. İlk genişleme, sosyalist dünyanın sınırındaki iki ülke olan Türkiye ve Yunanistan‘ın 1952’de NATO’ya katılmalarıyla oldu.1955’te, ABD kontrolündeki Federal Almanya, 1982’de İspanya ittifaka katıldı.

İkinci büyük genişleme dalgası Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından geldi. Genişlemenin hedefi NATO’ya karşı kurulan eski Varşova Paktı’nın üyesi olan ülkelerdi. Dönemin ABD Başkanı Bill Clinton, 1996’da bu ülkeleri ve eski Sovyet cumhuriyetlerini NATO’ya davet etti. Bu davetin ardından NATO 1999’da Çekya, Macaristan ve Polonya, 2004’te Bulgaristan, Letonya, Litvanya, Estonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya, 2009’da Arnavutluk ve Hırvatistan, 2017’de Karadağ’ı kapsayarak genişledi. Son genişleme, 2020’de, Kuzey Makedonya‘nın katılımıyla oldu.

Amerikan imparatorlugu’nun kurulması için NATO üye sayısı 1990’lara kadar 17 iken, SSCB’nin dağılması sonrasında üye sayısı 30’a yükselmiştir. NATO, Fillandiya‘nın üyeliğinin onaylanması ile üye sayısını 31‘e çıkarttı. 2022 NATO stratejik konsept belgesi göstermektedir ki Rusya’yı kuşatmak için genişleyen NATO terör örgütü Uzak Doğu’da Çin’e kadar genişlemeyi hedefine koymuştur. NATO Genel Sekreteri, “Uzun bir savaş için hazırlıklı olmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu. Karadeniz, Baltık, Balkanlar, Kuzey Afrika stratejik bölgeler ilan edildi. Rusya baş düşman, Çin ise tehdit olarak sınıflandırıldı.

NATO işgali altındaki ülke: Türkiye

Türkiye, Emperyalist saldırganlığın ve işgalin aleti ve taşeronu olma misyonunu Amerikancı iktidar Menderes hükümeti ile elde etmiştir. Kore’nin Amerikan emperyalizmi tarafından işgal edilmesi ve bölünmesi sonrası Türkiye, ABD tarafından ödüllendirilerek NATO üyeliğine kabul edilmiştir. O tarihten bu güne Türkiye, “Dünya barışına destek” misyonu adı altında “NATO Cumhuriyeti” ve ABD kuklası, yeni-sömürge bir ülke olarak hem emperyalizmin verdiği işbirlikçilik görevlerini yerine getirmekte hem de emperyalizmin sofrasındaki kanlı artıklarla beslenen bir avuç işbirlikçi tekelci burjuvazi için yeni pazarlar açmakta. Ülkemizdeki işgalci varlık ABD ve NATO’nun sadık köpekleri işbirlikçi “iktidarlar”, Ülkemizde emperyalizmin hakimiyetinin devamını sağlayan kuklalar olarak emekçi halkımızı faşist devlet terörü ile yönetmeye devam ediyorlar.

Türkiye, Amerikan emperyalizminin kurduğu suç örgütü ve halk düşmanı NATO’nun işgali altında inim inim inleyen bir Ülke ve üslerinden biridir. İncirlik Hava Üssü NATO’nun önemli bölgesel bir depo üssü. Adana’ya 10 km, Akdeniz’e 56 km uzaklıkta. ABD hava kuvvetleri 39. Ana jet üssü burada görev yapıyor. Yapımına 1951’de başlandı, 1954’te tamamlandı. Üssün NATO açısından önemi ittifakın en büyük nükleer silah deposuna ev sahipliği yapması. Üste yaklaşık 50 adet B-61 hidrojen bombası olduğu iddia ediliyor. “Bağımsız” bir ülke olduğumuz için iddia olarak dillendiriliyor.

Çiğli’deki İzmir Hava Üssü Avrupa’daki ABD Hava Kuvvetleri’ne (USAFE) bağlı. 42 uçak ve 300 asker-personel bulunan üste I-HAWK ve Roland füze sistemleri konuşlu.

Şile üssü Stinger füzelerinin fırlatılması için bir atış alanı.

Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda NATO “AWACS”larının evi.

Balıkesir 9. Hava Jet Üssü’nde “vault” denilen füze rampaları bulunuyor.

Bunların dışında Muğla Aksaz, Ankara-Ahlatlıbel, Amasya-Merzifon, Bartın, Çanakkale, Diyarbakır-Pirinçlik, Eskişehir, İzmir-Bornova, İzmit, Kütahya, Lüleburgaz, Sivas-Şarkışla, İskenderun, Ordu-Perşembe, Rize-Pazar, Erzurum, Van-Pirreşit ve Mardin’de NATO’ya bağlı Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezleri (CAOC6) var.

Türkiye, Amerikan emperyalizmi ve kuruğu suç örgütü NATO’nun işgali altında bir ülkedir.

ABD ve NATO işgaline ve emperyalizmin işgalini devam ettirmek için işbirlikçi tekelci burjuvazi tarafından seçtirilen Amerikancı iktidarlara karşı Bağımsız, demokratik ve sosyalist bir Türkiye kurmak için, silahlı devrim cephesini büyütmek ve yükseltmek dışında, sol adına çare olarak reformist ve palamanterist yolu her kim önerirse önersin, İşçi ve  Emekçi halkımıza enkaz’ın altında ölümü, üstünde faşizmi reva gören, “tek yol devrim” şiarına ihanet içinde olan NATO’nun soldaki uzantıları olarak anılacaklardır.

Tek Yol Devrim!

Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi!

Kurtuluşa Kadar Savaş!

Ya Özgür Vatan Ya Ölüm!

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.