Tutuklamaların protesto edileceği Boğaziçi’nde öğrenciler gözaltına alındı

0 24
image_pdf

Kayyum rektör Naci İnci’nin şikayeti üzerine gözaltına alınıp tutuklanan 2 öğrenci için Boğaziçi Üniversitesinde düzenlenecek eylem öncesi polis çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı.

Naci İnci’nin iseteği ve Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından tutuklanan arkadaşları için Güney Kapı önünde açıklama gerçekleştirmek isteyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri okulun 40 metre kadar önünde gözaltına alındı. Ekip aracı içerisinde birçok öğrenci darbedildi. Basının görüntü alması ise engellendi.

Kayyum rektör Naci İnci’nin şikayetiyle gözaltına alınan 7 Boğaziçi öğrencisinden 2’sinin tutuklanmasını protesto için bugün Boğaziçi Üniversitesinde düzenlenecek eylem öncesi kampüs polis ablukasına alındı. Bir süre sonra gözaltılar başladı. Öğrenciler, 7 arkadaşlarının gözaltına alındıklarını gördüklerini belirtti.

Gözaltılar sırasında polis, gazetecilerin de işlerini yapmaya engel olmaya çalıştı. Gazeteciler alanın dışına itilerek ve kalkanlarla siper oluşturularak görüntü almaları engellendi. Polis, Halk Tv den Erdinç Yılmaz’ı kalkanıyla engellerken darbetti.

Bu sırada okul içindeki öğrenciler de ellerinde tutuklanan arkadaşları ile kapıya kadar yürüdü. Kapının önüne yığınak yapan polis öğrencilerin çıkışını engelledi. Öğrenciler, “YÖK polis medya bu abkuka dağıtılacak” ve “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları attı.

  • NE OLMUŞTU?

Boğaziçi Üniversitesinde Rektör Prof. Dr. Naci İnci’yi protesto eden öğrenciler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 10 kişiden 3’ü serbest bırakıldı. 5 öğrenci de savcılık ifadelerinin ardından adli kontrolle serbest bırakılmış ancak 2 öğrenci tutuklanmıştı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, arkadaşlarının tutuklanmasını protesto etmek için bugün saat 12.30’da Güney Kapı önünde bir araya geleceklerini duyurmuştu. Öğrenciler, “YÖK polis medya bu abkuka dağıtılacak”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.