TTB Kongresi Yapıldı: Şebnem Korur Fincancı başkan şeçildi

0 212
image_pdf

Türk Tabipleri Birliği’nin Merkez Konsey seçimlerini Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın eski Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın başkan adayı olduğu Etkin Demokratik TTB grubunun listesi kazandı.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 72. Büyük Kongresi’nde TTB Merkez Konseyi seçimlerini Türkiye İnsan Hakları Vakfı eski Başkanı, Adli Tıp Uzmanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın başkan adayı olduğu Etkin Demokratik TTB grubu kazandı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Bölümü’nde düzenlenen seçimlerde, gelecek iki yıl boyunca görev yapacak Merkez Konsey, Onur Kurulu ve Denetleme Kurulu üyeleri belirlendi. Etkin Demokratik TTB grubu karşısında yarışan Bağımsız Hekimler Birliği’nin başkan adayı ise Dr. Rıza Hakan Erbay’dı.

Merkez Konsey için 481 delegeden 308’i oy kullandı. 5 oy geçersiz sayıldı. Bu seçimde en çok oyu (243) İbrahim Akkurt aldı. Ali İhsan Ökten 242, Vedat Bulut 241, Çiğdem Aslan 240, Halis Yerlikaya 238, Meltem Günbeyi 237, Deniz Erdoğdu 234, Alican Bahadır 232, Kazım Doğan Eroğulları 232, Onur Naci Karahancı 230, Şebnem Korur Fincancı 229 oy alarak Merkez Konseyi üyeliğine seçilen diğer isimler oldu. Yüksek Onur Kurulu ise Sezai Berber, Naki Bulut, Şeyhmus Gökalp, Taner Gören, Yıldıray Orhon, Ömer Özkan Özdemir, Hafize Öztürk Türkmen, Irmak Saraç, Lale Tırtıl isimlerinden oluştu.

TTB Yüksek Onur Kurulu adayları ise Sezai Berber, Naki Bulut, Şeyhmus Gökalp, Taner Gören, Yıldıray Orhon, Ömer Özkan Özdemir, Hafize Öztürk Türkmen, Irmak Saraç, Lale Tırtıl oldu.

Etkin Demokratik TTB’nin Denetleme Kurulu için önerdiği ve seçilen adaylar ise Filiz Ak Azar, Fırat Erkmen, Nilay Etiler Lordoğlu oldu.

20 Ocak 2018 yılında NATO tetikçisi TSK Afrin‘e yönelik “Zeytin Dalı Operasyonu” adı ile saldırmış ve  İşgal etmişti. TTB ise “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” başlıklı bildiri yayınlayınlamış ve bu sebeple “terör örgütü propagandası yapmak”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlamalarıyla faşist AKP İktidarının hedefi olmuş ve 11 Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi doktor yargılanmıştı.

TTB son dönemde, pandemi sürecine ilişkin  faşist AKP iktidarına dönük eleştirileri üzerine halk düşmanı MHP’nin hakkında yaptığı “kapatılma” çağrısıyla gündeme gelmişti.

Faşist AKP ve MHP iktidarı halkların düşmanıdır. Kürt halkına karşı işlenen tüm katliamlarında sorumlusudur. Unutulmamalıdır. Afrin’de Suriye ve Kürt halkına yönelik katliam ve işgale karşı TTB o gün bazı sol ve devrimci görünümlü kişi, gurup ve partilerden bir meslek ve sağlık örgütü olarak daha ileri bir tutum sergilemiştir.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.