TİKKO gerillaları TKP/ML bayrağına sarılarak toprağa verildi

0 221
image_pdf

6-9 Eylül ve 1-4 Ekim tarihinde Dersim Ovacık’ta yaşanan bombardımanda ölümsüzleşen TKP/ML MK üyesi ve Dersim Siyasi Komiseri Erol Volkan İldem (Nubar) ile TİKKO Dersim Bölge Komutanı Ali Kemal Yılmaz (Özgür) Sarıgazi Cemevi’nde yapılan törenin ardından Sarıgazi Parti ve Devrim Şehitleri Mezarlığı’nda ölümsüzlüğe uğurlandı. Sarıgazi yüzlerce polis ve onlarca zırhlı araç ile helikopterler tarafından ablukaya alınırken, bu ablukanın doğrudan İçişleri Bakanlığı emriyle gerçekleştirildiği belirtildi.

Dün akşam saatlerinde Malatya ATK’dan teslim alınan cenazeler polis ve zırhlı araçların taciziyle İstanbul Sarıgazi Cemevi’ne getirildi. Cemevine çıkan bütün sokaklar ve Sarıgazi Mezarlığı polis tarafından bariyerlerle çevrildi. Pandemi bahanesiyle “60 kişi sınırı doldu” diyen polisler kitlenin cemevine girişine engel oldu.

  • ‘BU KAYIPLAR, ÇOK BÜYÜK ÖZLEMLER BİRİKTİRİYOR’

Polisin tüm ablukasına rağmen cemevine giren kitle, saat:13.00’da anma töreni gerçekleştirdi. Cenazeler “Gerillalar Ölmez Yaşasın Halk Savaşı” sloganları eşliğinde morgdan alınarak cemevi bahçesine getirildi. Dersim’de ölümsüzleşen TKP/ML TİKKO savaşçıları şahsında tüm devrim ve komünizm şehitleri anısına 1 dakikalık saygı duruşuyla başlayan törende, ant içilerek “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganı atıldı. Saygı duruşunun ardından Partizan ve Partizan ve Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri adına birer konuşma gerçekleştirildi.

Partizan adına yapılan konuşmada, Halk Savaşçılarını sahiplenmenin önemli ve gerekli olduğu ifade edilirken, “Bugün çok ağır kayıplar veriyoruz. Bu ağır bedeller karşısında yoldaşlarımızı sahiplenmek çok daha önemli. Halkın yaşadığı, yoldaşlarımızın yaşadığı bu kayıplar, çok büyük özlemler biriktiriyor yarınlara. Direnişlerimiz bu özlemlerle büyüyecek.” denildi.

Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri adına yapılan konuşmada da “Bugün burada şehitlerimiz Erol Volkan İldem ve Ali Kemal Yılmaz’ı, mücadelelerine layık bir biçimde uğurlamak, kavga bayrağını devralmak için toplandık. Zor zamanlardan geçiyoruz; ağır bedeller veriyor, cenazelerimizi defnedebilmek için bile acı dolu, çetin bir mücadele veriyoruz. Ayları bulan DNA işkencesinin ardından yoldaşlarımızın cenazelerini alabildik. Faşizm şehitlerimizin bedenlerinden dahi korkuyor. Şehitlerimizi parçalayarak, yakarak onların mücadelesini durdurabileceğini, ardıllarına korku ve endişe salabileceğini zannediyor. Oysa biz, her bir şehidimizde, ayaklarımızdaki prangaları parçalıyor; içimizdeki ateşi yakıyoruz bir kez daha.” denilerek “Şimdi onların açtığı yoldan yürüyecek, omzumuzda faşizme kin ve yoldaşlarımızın onurunu taşıyacağız. Şehitlerimizin fiziki bedenlerine son görevimizi yerine getireceğiz. Ve ısrarla ölümsüz ideallerine sarılacağız. Tereddüt etmek yok, vazgeçmek yok! Onların sesi olup onları haykıracağız!” ifadeleri kullanıldı.

  • MEZARLIĞA DA ABLUKA

Törenin ardından cemevine alınmayan kitle ile cemevi içindeki kitle birleşerek sloganlarla Sarıgazi Mezarlığına yürüyüş gerçekleştirdi. Sarıgazi Mezarlığını da bariyerlerle ve zırhlı araçlarla çeviren polisler kitlenin mezarlığa girişine engel oldu. Kitlenin bir kısmı içeri girerken, bir kısmı da dışarıda kaldı, dışarıda kalanlara polis tarafından GBT yapıldı.

Ali Kemal Yılmaz ve Erol Volkan İldem’in kızıl bayrağa sarılı tabutları, ailelerinin ve yoldaşlarının omuzlarında mezarlığa getirildi. TKP/ML MK üyesi, Dersim Siyasi Komiseri Erol Volkan İldem ve TİKKO Dersim Bölge Komutanı Ali Kemal Yılmaz’ın cenazesi TKP/ML bayrağına sarılarak, marşlar ve sloganlarla toprağa verildi.

Cenazeye devrimci kurumlardan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Halkevleri, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Devrimci Parti ve Mücadele Birliği ile şehit ve tutsak aileleri de katılım sağladı.

Kaynak: Yeni demokrasi gazetesi

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.