Sivas Katliamı’nın 27. yıl dönümünde yaşamını yitirenler anıldı

0 181
image_pdf

Sivas Katliamı’nın 27. yıl dönümünde yaşamını yitirenler birçok kette düzenlenen etkinliklerle anıldı. Sivas’ta yapılan anma, bu yıl katliamda yaşamını yitiren şair ve doktor Behçet Aysan’a adandı. Ankara’daki anmaya ise polis müdahale etti

Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal etkinlikleri nedeniyle kente gelen 33 aydının Madımak Oteli’nde yakılarak katledilmesinin 27’nci yılında anma etkinlikleri başladı. Başka kentlerden Sivas’a gelen katılımcılar Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sivas Şubesi önünde bir araya geldi. Katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri de derneğin önüne geldi. Anma etkinlikleri bu yıl katliamda yaşamını yitiren şair ve aynı zamanda doktor olan Behçet Aysan’a adandı. Anmaya katılanlar, üzerinde Aysan’ın da fotosunun yer aldığı beyaz önlük giydi.

  • Engele rağmen yürüdüler
Sivas Valiliği, koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yürüyüşe izin vermeyeceğini açıklamıştı. Ancak PSKAD öncülüğünde yürüyüş gerçekleştirilecek. Madımak Oteli’ne yaklaşık 600 metre mesafede bulunan Valilik Meydanı’nda yer alan Türk Telekom binasının önünde bir araya gelerek yürüdü.

Yapılan yürüyüşün ardından Madımak Oteli’ne gelen kitle, otel önüne karanfil bıraktı. Yürüyüşün ardından yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu yapıldı. Alevi örgütleri temsilcileri ve katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları burada bir konuşma gerçekleştirdi.

  • Ankara’da 7 gözaltı

Ankara Sakarya Caddesi’nde gerçekleştirilmek istenen 2 Temmuz anmasına ise polis saldırdı. Saldırıda 7 kişi gözaltına alındı. Dersim’de de STK’lar ve Alevi örgütleri katliamı 27. yılında Sanat sokağında bir anma gerçekleştirdi.

  • Mersin’de anma

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Sivas Katliamı’na dair basın açıklaması yaptı. Özgür Çocuk Parkı’nda gerçekleştirilen açıklamayı Tüm-Bel Sen Mersin Şube Başkanı Mustafa Özbay okudu. Özbay, Sivas Katliamı’nın 27. yılında unutmamak ve unutturmamak için alanlarda olduklarını belirterek, “27 yıl önce Madımak oteline düşen ateş, yüreğimizi dağlamaya devam ediyor” dedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.