SİBEL ÜNLİ’NİN SIRA ARKADAŞLARI BEYAZIT’TA BİR ARAYA GELDİ

0 175
image_pdf

3 Aralık (Cuma) günü maddi sıkıntılarından dolayı yaşamına son veren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Bölümü öğrencisi Sibel Ünli için okul arkadaşları, İÜ Beyazıt Kampüsü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul milletvekili Erkan Baş, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde atlı faytonlara karşı yaşam nöbeti tutan aktivistler katıldı.

“Sibel’i unutmayacağız” pankartının açıldığı eylemde sık sık “İntiharlar politiktir”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Yoksuluz çünkü zenginler var” ve “Sibel’i öldüren kapitalizm” sloganları atıldı.

Öğrenciler adına açıklamayı Ezgi Çetinkaya okudu. Çetinkaya Sibel Ünli’nin aynı üniversitede öğrenci olduğunu anımsatarak, “Sıra arkadaşımızdı” dedi ve uzun süredir psikolojik sorunlar yaşasa da gülmeyi hiç bırakmadığını ve her zaman yardımsever bir insan olduğunu vurguladı.

“Ya hep beraber, ya hiçbirimiz”

Ünli’nin sosyal medya üzerinden yaptığı “Öğrenci kartımda 1 lira 40 kuruş var” paylaşımını da hatırlatan Çetinkaya, “Sibel’in ardından yılbaşında iş bulma isteği kaldı. Sibel ekmeği için direnen işçinin, en temek hakları için mücadele eden üniversitelilerin, şiddete ve ayrımcılığa maruz bırakılan hayvanların hep yanındaydı” ifadelerini kullandı.

Sistemin yarattığı geleceksizlik ile ayrımcılığın kişileri yalnızlaştırdığına dikkat çeken Çetinkaya, Ünli’nin arkadaşları olarak yalnızlaştıran sisteme karşı dayanışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Ardından söz alan İBB önündeki yaşam nöbeti tutan aktivist Bekir Göner, Ünli’nin katilinin çarpık sistem olduğunu söyledi ve “Öfkemizi umuda çevirmek için her türlüsünden ses çıkarmadan bu sarmaldan kurtulamayacağız. Yaşananlar intihar değil cinayettir” diye konuştu.“Ya hep beraber, ya hiçbirimiz” diyen Göner, bir can daha gitmeden herkesi yaşamın yanında olmaya çağırdı.

Açıklamanın ardından öğrenciler, çalıştığı Üsküdar Belediyesi’nden atıldıktan sonra yaşamına son veren Recep Kılınçarslan için yarın yapılacak basın açıklamasına çağrı yaparak eylemi sonlandırdı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.