Sarı Yelekliler cumartesi ülke genelinde eylemde: Macron’a “Boş konuşma, somut adım at” çağrısı

0 355
image_pdf

Fransa’da Macron’un hem taviz veren hem tehdit eden tavrına Sarı Yelekliler’den yanıt geldi. Macron’un açıklamalarının kendilerini tatmin etmediğini ve somut adım istediklerini söyleyen Sarı Yelekliler, referandum hakkı üzerinden belirledikleri üç talep için yanıt istediklerini söyledi ve cumartesi gününe ülke genelinde eylem çağrısı yaptı

Fransa’da Sarı Yelekliler’in direnişi bir ayı geride bırakırken Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hem taviz vererek taleplerin bazılarının kabul edileceğini hem de tehdit ederek taleplerin tamamı karşısında polis şiddetini kullanacaklarını söylemişti.

Hükümet cumartesi eylemlerini sonlandırma çağrılarını peş peşe yaparken, Sarı Yelekliler’den beklenen yanıt geldi.

Hareketin önemli isimlerinden biri olarak gösterilen Maxime Nicolle ve sözcülerinden Priscilla Ludosky, Versay Sarayı’nın yakınında olan ve Fransız Devrimi’nin sembollerinden Jeu de Paume Caddesi’nde düzenledikleri basın açıklaması ile 15 Aralık Cumartesi günü ülkenin tümünde eylemde olacaklarını açıkladı.

“Öfkeliyiz çünkü bu eşitsizliğe kayıtsız kalamayız”

Mücadeleleri ile taleplerinin bir kısmının kabul edilmesinin büyük bir kazanç olduğunu söyleyen Nicolle, ancak polis saldırıları ve Macron’un tehditlerinin kendilerini daha da kenetlediğini ve geçtiğimiz hafta eyleme çıkmayanların da cumartesi çağrısında ısrarcı olduğunu belirtti.

Ludosky de hareketin öfkeli olduğuna dönük söylemlere tepki gösterdi. Vatandaşların üzerine yüklenen zamlar, vergiler ve adaletsizlikler karşısında öfkeden başka bir hitap yolunun olamayacağını dile getiren Ludosky, Fransa halkının artık bu eşitsizlik karşısında kayıtsız kalamayacağını ifade etti, insanca yaşam koşullarının en temel hak olduğunun altını çizdi.

“Macron referandum hakkı taleplerine yanıt versin”

Macron’un “Sarı Yelekliler hareketini anladığına” ilişkin sözlerinin yanılsamadan ibaret olduğunu ve kendilerini tatmin etmediğini ifade eden Ludosky, hükümetin ekonomik şartları iyileştirecek somut ve kalıcı adımlar atmadığına dikkat çekti.

Ludosky, üç temel talep için Macron’dan acil yanıt beklediklerini de sözlerine ekledi:

  • Anayasada temel haklara ilişkin maddelerin referandum ile yeniden ele alınması.
  • Parlamentonun çıkaracağı yasalar için halka referandum hakkı tanınması.
  • Hükümetin imzaladığı uluslararası anlaşmalar için referandum şartı getirilmesi.

Belçika ve Hollanda’da da çağrı

Fransa’nın ardından Belçika ve Hollanda’daki Sarı Yelekliler’den de cumartesi günü için benzer sokak çağrıları geldi.

Belçika’da Sarı Yelekliler başkent Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nun olduğu Lüksemburg Meydanı’nda eylem yapmak için emniyete başvuruda bulundu. Polisin iki haftadır eylemlere izin vermediği göz önünde bulundurulduğunda, bu hafta da farklı bir karar çıkmasının beklenmiyor. Bu da eylemcilerin meydanı ve AB kurumlarının olduğu bölgeleri bir kez daha zorlaması anlamına geliyor.

Hollanda’da da BM Göçmen Paktı, emeklilik yaşı, paralı sağlık ve eğitim politikalarına karşı iki haftadır sokakta olan sağ eğilimli Sarı Yelekliler’in ardından sol ağırlıklı Kırmızı Yelekliler eylem çağrısı yaptı. Kırmızı Yelekliler, 13 Ocak’ta büyük bir buluşma yapacaklarını duyurdu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.