Sarı Yelekliler “Belçika’da Avrupa Parlamento’sunu Kuşattı

0 336
image_pdf

Fransa’da haftalardır devam eden ’sarı yelekliler’ direnişi Belçika ve Hollanda’ya sıçradı.Direnişçiler Brüksel’de Avrupa Parlamentosu binasını kuşattı. Avrupa Birliği (AB)kurumlarına ve NATO’ya ev sahipliği yapan başkent Brüksel’de ise Sarı Yelekliler’in direnişleri başlamadan önce polis 100 kişiyi gözaltına aldı. VİDEO

Paris’te dördüncü haftasına giren Sarı Yelekliler eyleminde yüzlerce kişi gözaltına alınırken, Belçika’daki Sarı Yelekliler, Fransa’ya giden otoyolu kapattı. Direnişçilerden yaklaşık 100 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Ülkedeki ekonomik koşulları ve akaryakıt zamlarını protesto eden Sarı Yelekliler, Belçika-Fransa arasındaki E-40 otoyolunu set çekerek trafiğe kapattı.

Avrupa Birliği (AB)kurumlarına ve NATO’ya ev sahipliği yapan başkent Brüksel’de ise Sarı Yelekliler’in direnişleri başlamadan önce polis 100 kişiyi gözaltına aldı.

Brüksel polisi sözcüsü Ilse Van de Keere, Brüksel merkez tren istasyonu ve AB kurumlarının bulunduğu Schuman bölgesinde 100’e yakın kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Brüksel polisi, şehir merkezi, AB Komisyonu ve AB Konseyi’nin bulunduğu Schuman bölgesinde yoğun güvenlik önlemi alırken, binaların yakınlarında bulunan sokakların girişlerini dikenli tellerle çevirdi.

Brüksel’de Avrupa Parlamentosu kuşatıldı

Belçika’nın başkenti Brüksel’de sarı yelekliler, Avrupa Parlamentosu binasına girmeye çalıştı. Polis, direnişçileri dağıtmak için tazyikli su ve biber gazıyla saldırdı. Polisin saldırılarına rağmen eylemler birçok noktada devam etti

Fransa’da dördüncü haftasına giren Sarı Yelekliler eylemi Belçika’nın ardından Hollanda’ya da sıçradı. Hollanda’daki Sarı Yelekliler yoğunluklu olarak Lahey, Amsterdam ve Rotterdam kentlerinde toplanarak hükümetin istifasını istedi.

“Rutte istifa” ve “Rutte defol git”sloganları atan Hollandalı Sarı Yelekliler Başbakan Mark Rutte’nin istifasını talep etti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.