Rusya Savunma Bakanlığı: Türkiye İdlib’de Sorumluluklarını Yerine Getirmedi

0 244
image_pdf

Rusya basınında yer alan haberlere göre Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ile Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova’nın haftalık basın toplantısında kullandığı ifadeler ve akşam saatlerinde Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama, Moskova’nın Türkiye’ye karşı tavrını sertleştirdiğini gösteriyor.

İzvestia gazetesinin haberine göre Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Soçi mutabakatları gereği Türkiye’nin, İdlib bölgesindeki terörist grupları etkisiz hale getirme sorumluluğunu üstlendiğini hatırlattı.

Kremlin sözcüsü, Ankara’nın bu yükümlülüklerine rağmen militanların Suriye ordusu ve Rusya askeri birimlerine yönelik saldırılarına devam ettiklerini vurguladı.

TASS haber ajansına göre ise Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova’nın açıklamasında İdlib çok geniş yer tutmuyordu; bununla birlikte bakanlık sözcüsünün kullandığı ifadelerin özenle hazırlandığı anlaşılıyordu.

Zaharova, “Rusya’nın İdlib sorununun çözümüne yönelik Türkiye ile birlikte çalışmanın süreceğini varsaydığını” söyledi ve temaslara ilişkin bir “zaman çizelgesi” hazırlandığını belirtti.

Bununla birlikte Zaharova’nın şu sözleri, belli ki, Rusya’nın tutumundaki kararlılığı göstermek için hazırlanmıştı:

“Rusya, İdlib’deki gerilimin nedeni olarak Türkiye’nin Soçi mutabakatında kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmeyişini ve Ankara tarafından kendi kontrolü altındaki sözde ılımlı silahlı muhalif birliklerinin Suriye’nin kuzeydoğusunda barış pınarı bölgesi ile Libya’ya sevk edilmesini görüyor.”

  • SAVUNMA BAKANLIĞI: MÜLTECİ AKINI İDDİASI TEMELSİZ

Savunma Bakanlığının akşam saatlerinde yaptığı açıklama ise, aynı ölçüde dikkat çekici olmaktan başka, Rusya’nın faaliyetlerini Soçi mutabakatının yerine getirilişi olarak nitelemesi itibariyle büyük önem taşıyor; zira böylelikle, ordu operasyonlarının Rusya ile (en azından) koordineli yürütüldüğü iması ortaya konuyor.

Bakanlık sitesinde yayımlanan açıklama, Erdoğan’ın bugün birkaç kez yaptığı ve Rusya’yı da suçlayan açıklamalarına cevapla başlıyor: “Rusya askeri personelinin ve öncelikle de ‘Savaş Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki faaliyetleri, bütünüyle Soçi mutabakatları temelinde cereyan etmektedir.”

Bakanlık İdlib’deki krizin gerçek nedeninin Türk tarafının ılımlı muhalefete ait bu bölgeyi doldurmuş bulunan Nusra Cephesi ve Hurras ed-Din çetelerinden ayırma sorumluluklarını yerine getirmeyişinden kaynaklandığını belirtiyor: “İdlib gerilimi azaltma bölgesinde Suriye hükümet güçlerinin karşı ateşinden ‘canlı kalkan’ kullanarak korunan terörist grupların provokasyonlarının sonucu olarak sivil halk bugün sıkıntı çekiyor.

Bu durumu, Türkiye-Suriye sınırından gerilimi azaltma bölgesine silah ve mühimmat nakledilmesi ve Suriye’nin İdlib vilayeti topraklarına giren Türk zırhlı ve kıtaları büyük ölçüde ağırlaştırıyor.”

Rusya Savunma Bakanlığı, “Suriye ordusunun saldırılarıyla bölgeden büyük bir mülteci akını olduğu” iddialarının temelsiz olduğunu belirtiyor ve İdlib sakinlerinin önemli bölümünün tehlikeli yerleri güvenli bir şekilde terk edip Suriye hükümetinin kontrolü altındaki yerleşim yerlerine geçtiklerini vurguluyor.

  • AÇIKLAMADA ŞU İFADELER DE DİKKAT ÇEKİYOR:

“Şu anda, Suriye’nin en önemli karayolu arteri olan ve kuşatma altındaki kuzey başkenti Halep’i Suriye’nin güneyindeki Hama, Humus ve Şam ile bağlayan M5, çetelirinin kontrolünden kurtarılmıştır. Bu sayede Suriye’de huzur içinde bir hayatın yeniden tesisi büyük bir hız kazanacaktır.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.