Rosa Kadın Derneği: Derhal arkadaşlarımızı serbest bırakın

0 226
image_pdf

Diyarbakır merkezli soruşturma kapsamında gözaltına alınan Rosa Kadın Derneği üyeleri ve Kürt siyasetçilerin bugün adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

Rosa Kadın Derneği sosyal medya üzerinden dayanışma çağrısı yapıldı: “Kadına ve kadın mücadelesinin kazanımlarına yönelik erkek egemen sistemin baskı ve yok etme siyasetine boyun eğmeyeceğiz ve mücadelemize daha güçlü devam edeceğiz. Tüm kadın kurumlarını Rosa’yla dayanışmaya çağırıyoruz. Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın!.”

Dernek “Gözaltındaki kadınlara ‘Gülistan Doku nerede’ pankartı soruldu. Rosa Kadın Derneği’nin çalışmaları kriminalize edilemez. Derhal arkadaşlarımızı serbest bırakın. Gulistan Doku nerede? diye soran derneğimiz değil aylardır Gülistan Doku’yu bulamayanlar suçlu! Rosa kadın derneğinin faaliyetleri açık ve alenidir! Her türlü şiddete karşı kadınları dayanışmaya ve örgütlemeye çağıran ve faaliyetlerini sürdüren Derneğimiz değil şiddeti aklayan ve teşvik edenler suçlu!”

Dernek “Kadına ve kadın mücadelesinin kazanımlarına yönelik erkek egemen sistemin baskı ve yok etme siyasetine boyun eğmeyeceğiz ve mücadelemize daha güçlü devam edeceğiz. Tüm kadın kurumlarını Rosa’yla dayanışmaya çağırıyoruz. Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın!.”

Ev baskınlarında gözaltına alınan isimler şöyle: Rosa Kadın Derneği Kurucu üyeleri Narin Gezgör ve Ayla Akat Ata, Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, Özgür Kadın Hareketi ( TJA) aktivistleri Gülcihan Şimşek ve Zelal Bilgin, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Özlem Gündüz, HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Remziye Sızıcı, HDP üyesi Mehmet Ali Altınkaynak, Kürt siyasetçi Celal Yoldaş, Nazile Tursun, Rosa Kadın Derneği Yöneticisi Fatma Gültekin.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında dün gözaltına alınan 18 kişinin Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edilmesi bekleniyor.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.