AABK: Ocakzadeler Meclisi’ni Tanımıyoruz “Böl-Parçala-Yönet“ ile karşı karşıyayız

0 224
image_pdf

Geçtiğimiz hafta, bir grup Alevi bezirganı, Ocakzadeler Meclisi’ni kurduklarını açıkladılar. AABK İse sosyal medya hesabı Facebook üzerinden bir açıklama yaparak ” Son zamanlarda “Böl-Parçala-Yönet“ mantığıyla yeniden sahnelenen devlet aklı ve Osmanlı oyunları ile karşı karşıyayız. Ocakzadeler Meclisi gurubunu kesinlikle tanımadığımızı, kurumsal yapımızla hiç bir bağının olmadığını kamu oyuyla paylaşırız.” ifadelerine yer verdi

  • AÇIKLAMANIN TAMAMI

Dışı pişmiş, içi ham ervahların,
Dili bilmiş, gönlü fesat olanların
Ocak ve Dergah temsiliyeti olamaz!

Son zamanlarda özelinde Hacı Bektaş Veli Dergahı, genelinde Alevi-Bektaşiler, Alevi Ocakları ve Kurumları üzerinde oynanan “Böl-Parçala-Yönet“ mantığıyla yeniden sahnelenen devlet aklı ve Osmanlı oyunları ile karşı karşıyayız.

Bilinsin ki; genellikle rızalıksız isimlerden ve Ocak temsiliyeti olmayanlardan oluşturulmaya çalışılan ittifaklar, hiç bir zaman Aleviler arasındaki ikrarlı dayanışma ve birlikteliği bozamıyacaktır.

Bizler, Anadolunun her köşesinden, Avrupa’ya ırk, dil ve geldiği coğrafya farkı gözetmeksizin, Hak- Muhammed-Ali yoluna, Ocaklarımızın ve Pir’lerimizin kemaletine ikrar vermiş, kurumlarımızda oluşturduğumuz gönül birliktelikleriyle, dayanışma ve örgütlü yapısıyla, bedel ödeyerek Yol’umuzu bu günlere taşımış Ulularımızın, Atalarımızın izinde birlikte yürümeye devam edecegiz.

Gönlü günümüz emevilerinde, ruhu İran şiilerinde olanlara da, diger yandan Yol’a uymayıp Yol’u kendilerine uydurmaya çalışan “Yol” firarilerine de, Pir’lerimizin diliyle Yunus’un nefesiyle yeniden sesleniyoruz.

Bu Hak Yol’una Aşk ile gelen gelsin, deriz.

Ama geriye dönülmez bir yoldalarsa, Şah Hatayi’nin deyişi ile son bir çağrımız olur.

“Sofu isen alıp satma
Helaline haram katma
Yol’un eğrisine gitme
Doğru yol’a nazar eyle.”

Bizler AABK Yönetim Kurulu ve AABK İnanç, Yol-Erkân Kurulu olarak, Avrupa’dan ve Ortadoğudan Balkanlara kadar, Anadolu’daki dergahımızla ve tüm Alevi Bektaşi kurumlarımızla dayanışma içersinde yolumuzu inancımızı birlik içerisinde sürdürürken, yolu bulandırmaya çalışan sözde yeni, Ocakzadeler Meclisi gibi, her biri kendi olduğu yerlerde sorunlu olan kişilerin önce özünü yoklamalarını ve kendilerini arındırmaları gerekir ki, yolda bir kelam söyleme haklarıda olsun.

Bu anlamıyla, yeni oluşum gibi gösterilmeye çalışılan, Ocakzadeler Meclisi gurubunu kesinlikle tanımadığımızı, kurumsal yapımızla hiç bir bağının olmadığını kamu oyuyla paylaşırız.

Bizler, Pir Sultan Abdal‘ın “Dönen dönsün, ben dönmezem Yol’umdan” şiarıyla, Hünkar Hacı Bektaş Veli dergahı ve şimdiki Postnişi Veliyettin Ulusoy ile birlikte yol yürümeye devam edecegiz.

Aşk ile.

AABK İnanç, Yol-Erkân Kurulu – Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Yönetim Kurulu
Köln, 19 Mayıs 2020

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.