PTT-Sen: İşten atılan üyelerimiz işe geri alınsın

0 44
image_pdf

İşten çıkarılan PTT emekçilerinin işlerine geri alınmasın talebiyle Kadıköy PTT önünde eylem yapan PTT-Sen üyeleri, “İstediğiniz kadar engel olun, bizler inandığımız davadan vazgeçmeyeceğiz” denildi.

PTT-Sen, sendika temsilcileri ve yöneticilerinin işten çıkarılmalarını Kadıköy PTT önünde protesto etti.

“Kamunun üvey evlatları PTT taşeronları” yazılı pankartın açıldığı eylemde, “Yardımcı işçi değiliz asıl işçiyiz”, “Bütün taşeronlara kadro” ve “Bak postacı geliyor kadro istiyor” yazılı dövizler taşındı. Eylemde “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” ve “Taşeron çalışmak istemiyoruz” sloganları atıldı.

Güvenlik-İş Genel Başkanı Soner Güney, işçilerin eylemlerine engel olmak için patronların işçileri mecburi mesaiye bıraktığını söyledi. Güney, “İstediğiniz kadar engel olun, bizler inandığımız davadan vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘YA SENDİKA YA İŞ’ TERCİHİ

Sendikalaşmadan sonra iş yükünün iki katına çıkarıldığını belirten Güney, “Sendikalaşma sonrası taşeron yöneticileri tarafından işçilere baskı yapıldı. İşveren, işçileri ‘ya sendika ya iş’ diyerek tercih yapmak zorunda bıraktı. Mobbingler uygulandı. Sendika anayasal bir haktır, hiçbir kişi ve kurum anayasanın üzerinde değildir. Bize tercih sunanlar suç işlemektedir” diye konuştu.

Güney, yıllarca emek mücadelesi veren PTT işçilerinin işten çıkarıldığını ifade ederek, “İşten çıkarılmanın yasak olduğu pandemi döneminde kanunlar hiçe sayılarak arkadaşlarımızı işten çıkarttılar. Bizler hak ve hukuk çerçevesinde işçilerin emek mücadelesini veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Güney, işçilerin taleplerini, “PTT’de taşeron düzeninin kaldırılması, sendikalaşma üzerindeki baskıların son bulunması, her geçen gün daha da artan iş yükünün hafifletilmesi, baskı, mobbing ve işten çıkarılma tehditlerinin son bulunması, sendika yetki belgesinin gerektirdiği doğrultuda masaya oturulması” şeklinde sıraladı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.