Polis amiri gözaltına alınmaya direnen kadın için “kolunu kırın” talimatı verdi

0 340
image_pdf

İzmir’de, İstanbul Sözleşmesi’nin AKP-MHP İktidar Bloku tarafından iptal edilme girişimlerine karşı sokaklara çıkan kadınlar yürümek isteyince polis saldırısı ile karşılaştı. Polis amiri, gözaltına alınırken direnen bir kadın için emrindeki polislere “kolunu kırın” şeklinde talimat verdi.

İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesine karşı sokaklara çıkan İzmirli kadınlar, Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapmak için yürümek istedi. Polis kadınlara yönelik “Burada basın açıklamasının uygun şekilde yapılmasında herhangi bir sakınca yok. Ancak yürüyüşe geçilmesi durumunda müdahale edilecek” anonsu yaptı.

Yürüyüşün daha önceden alınmış bir karar olduğunu ifade eden kadınlar, “Biz daha önce defalarca İzmir’de kadınlar olarak bu yolu yürüyüp hiçbir engelle karşılaşmadan basın açıklamalarımızı yaptık. İstanbul Sözleşmesi için buradayız. Şiddete karşı durmak için buradayız. Bizim kararımız bu yönde. Sizin de bunu tekrar değerlendirmenizi istiyoruz. Yürüyeceğiz” dediler.

Bunun üzerine kadınların önü polisler tarafından kesilerek barikat kuruldu. Polis ardından kadınlara saldırdı. Birçok kadın yerlerde sürüklenerek darp edildi. 16 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Polis amiri, gözaltına alınırken direnen bir kadın için emrindeki polislere “kolunu kırın” şeklinde talimat verdi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.