Plaza de Mayo Anneleri’nden Carmen Cobo yaşamını yitirdi

0 33
image_pdf

Cumartesi Anneleri Plaza de Mayo kurucu Anneleri’nden Carmen Cobo’nun yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Arjantin’de gözaltında katledilip kaybedilen çocukları için mücadele eden  Plaza de Mayo  Anneleri’nden Carmen Cobo yaşamını yitirdi.

Cumartesi Anneleri Carmen Cobo’yu kaybetmenin acısıyla, yaşamını yitirdiğini duyurdu. Cobo’nun mücadelesini miras olarak sahiplenen Cumartesi Anneleri şu ifadeleri kullanarak paylaşım yaptı:

“Varlıklarıyla bize ilham olan Plaza de Mayo kurucu Anneleri’nden Carmen Cobo’yu kaybettiğimizi öğrenmenin derin acısını yaşıyoruz.

45 yıl boyunca kızı Inés ve Arjantin’de tüm zorla kaybedilenler için hakikat ve adalet mücadelesinden vazgeçmeyen Carmen Cobo’nun kararlı mücadelesi mirasımızdır.”

  • PLAZA DE MAYO ANNELERİ 
Plaza de Mayo Anneleri, 1976-1983 yılları arasında askeri diktatörlük döneminde, çocukları kaybolan Arjantinli anneler tarafından kuruldu. Anneler ilk eylemlerine, 1977 yılında başkent Buenos Aires’te Plaza de Mayo ve Casa Rosa’da başkanlık sarayı önünde başladı. Beyaz başörtüsü takan anneler, askeri rejimin işlediği suçları ifşa etmeye çalıştı. Annelerin mücadelesi tüm dünyada insan hakları hareketine ilham verdi.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.