Özsavunma yapan Nuriye Demir’in davası emsal oldu

0 51
image_pdf

Kadınlar neredeyse her gün erkekler tarafından katledilirken, fail erkekler ise daima yargının “iyi hal indiriminden” faydalanıyor. Fakat ülkede bu durum kadınlar açısından farklılık gösteriyor. Gördükleri sistematik şiddet, işkenceye dayanamayan ve özsavunma yapan kadınlara “iyi hal indirimi” veya “tahrik indirimi” uygulanmazken ağırlaştırılmış ya da müebbet hapis cezası ile cezalandırılıyorlar. Nevin Yıldırım, Çilem Doğan, Nuriye Demir, Nevin Kara ve daha bilinmeyen birçok kadın yaşadıklarına dayanamayıp özsavunma yaparken, bu durumu yaşayan kadınlardan sadece bazıları yargıda adaletli karara denk geliyor. Bu kadınlardan biri de Diyarbakır’da yaşayan Nuriye Demir.

Özsavunma yapan kadınlar için emsal karar

Nuriye, Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde 2018 yılında kendisine sistematik şiddet ve işkence uygulayan evli olduğu erkek Aziz Demir’i (40), 10 bin lira karşılığında kiralık katile öldürttü. Mahkeme heyeti Nuriye hakkında, “Haksız tahrik” ve “iyi hal” indirimi uygulanıp 15 yıl hapis cezası vermişti. Para karşılığı Aziz Demir’i öldüren İdris Yıldırım’a ağırlaştırılmış müebbet, aracılık yapan kadının akrabası Hamdullah Yiğit’e ise 12 buçuk yıl hapis cezası verdi. İdris Yıldırım’ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, Nuriye Demir ve Hamdullah Yiğit’in ise tahliyesine karar vermişti.

‘19 yıl boyunca üzerimde her türlü şiddet denendi’

Nuriye mahkemede yaptığı savunmasında 19 yıllık evliliği boyunca evli olduğu erkek tarafından şiddet gördüğünü ve 19 yılın içinde kendisine farklı işkenceler yapıldığını söyledi. Nuriye, “Ahırın içinde birçok kez darp edip işkence yöntemleri üzerimde denendi. Her zaman bana şiddet uyguluyordu. En son ölmeden 4-5 ay önce beni öldürmeye çalıştı. Çocukların içinde uygunsuz videolar izliyordu. Başkalarıyla olduğu resimleri gösteriyordu. İzlemeye tahammül etmediğim için yine bana şiddet uyguluyordu. Benimle birlikte başkaları ile cinsel ilişkide bulunmamı istedi. En sonunda dayanamadım kardeşimin evine gittim fakat 5 erkek kardeşim olmasına rağmen kimse bana destek çıkmadı. Sonrasında kızıma sarkıntılık yaptığı için şikâyetçi olmuştum. Kızım ilk söylediğinde inanmadım. Kızım bunu bana anlattığı için kızımı öldürmeye çalıştı. Kızım bunları anlattığı için kızımı, babası yaşında biriyle evlendirmek zorunda kaldım. Daha sonra kızım gebe kaldı. Kızım gebe kaldığı için şiddet uygulayıp düşük yaptırdı. Evli olduğum erkeğin babasından destek istedim fakat oda gidip bedenimi pazarlamamı ve çocuklarıma öyle bakmamı söyledi” dedi.

‘Beni özsavunmaya mecbur etti’

Yaşlı bir kadına bakarak, para kazandığını belirten Nuriye, kendisine yapılanları ailesine anlattığını ve İstanbul’a ailesinin yanına gittiğini kaydetti. Nuriye, evli olduğu erkeğin en son çocuğunu istismara maruz bıraktığını ifade etti. Nuriye ardından şunları kaydetti: “Ailede ensest ilişki de vardı. Bunu kendi gözümle gördüm. Sürekli bize şiddet uygulayıp dışarı atıyordu. Yaşadıklarımıza rağmen hiç kimse bize destek çıkmadı. Karakola gittim, şikâyette bulundum. Sığınma evine gittim, kabul etmediler. Yaşadıklarıma artık dayanamadım ve İdris adında biri ile tanışıp onu, iki ayağından yaralamasını söyledim. Parayı yaralandıktan sonra verecektim. 15 gün sonra gelip evli olduğum erkeğin fotoğrafını istedi. Sadece eşimi yaralaması için İdris ile konuştum. Çocuklarıma sarkıntılık yapmaması için onlar yattığı zaman odanın kapısını kilitliyordum.”

‘Bana yapılan onca şeye rağmen ben mi suçluyum’

Erkeğin, kendisini fuhşa sürüklemek istediğini söyleyen Nuriye, “Yapmadığım takdirde beni çocuksuz bırakacağını söylüyordu. Evli olduğum erkek yaklaşık 20 kadınla ilişkisi vardı. Boşanırsam beni ve çocukları öldüreceğini söylediği için boşanma davası açmadım. Gerçek niyetim vurdurmak değildi ama kimse bana destek çıkmadı. Adamları götürüp cemaat kuruyorlar. Beni öldürtme kararı alıyorlar. Beni mecbur ettiler. Burada sadece ben mi suçluyum?” dedi.

Görülen karar duruşmasında mahkeme heyeti Nuriye’yi tahliye ederken, bu kararın özsavunma yapan kadınlar için emsal karar olabileceği görüldü.

(Kaynak: Jinnews)

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.