OSTİM işçileri: Asgari ücretle geçinemiyoruz

0 17
image_pdf

Asgari ücretle geçinemediklerini belirten OSTİM işçileri, Asgari Ücret Tespi

Komisyonu’nun işçiden yana karar vermesini istedi. Pandemi koşullarında başlayan asgari ücret görüşmeleri 4 Aralık’ta başladı. İktidar, işveren ve işçiler arasında başlayan görüşmelerle birlikte 8 milyon çalışanın gözü Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun vereceği kararda. Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi (OSTİM) Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) çalışan işçiler, asgari ücret taleplerini ve yaşadıkları sorunları anlattı.

‘AZLA YETİNMEMİZİ İSTİYORLAR’

OSTİM işçilerinden Fatma Iğnak, mevcut asgari ücretle geçinemediğinin belirterek, gıda fiyatlarının yüksek olmasından yakındı. Iğnak, asgari ücretin en az 3 bin 500 TL olması gerektiğini talep ederek, aldığı ücretin elektrik, doğalgaz, su faturalarını dahi ödemeye yetmediğini söyledi. Iğnak, “Üç tane çocuğum var, 4 tanede bankaya borcum var. Çünkü her şey pahalı bir poşet doldurduğunda marketten yüz TL’den aşağıya çıkamıyorsun. Mecliste bizi temsil edenler fazlasıyla maaş alıyorlar ve sürekli zam yapıyorlar. Bizi temsil ediyorlarsa, zam yapmayı bırakıp asgari ücreti yükseltmeleri gerekir. Salgın nedeniyle olağanüstü bir dönemden geçtiğimizin farkındayız ama kendileri yüksek maaş alırken, bizim azla yetinmemizi istemeleri kabul edilemez” diye konuştu.

‘EKMEK YİYEMİYORUZ’

Emekli olmasına rağmen OSTİM’de bekçilik yapan Mustafa Gürbüz, “Pazar alışverişine gidemiyorum. Benim evime ayda bir kilogram et girmiyor” diyerek içinde bulunduğu durumu özetledi. Gürbüz, “Halk ekmek yiyemiyor, gelip milliyetçilikten bahsediyorlar. Salgın döneminden geçtik ama kimse bizi sormadı. Erdoğan ilk geldiğinde sadece bir yüzüğüm vardı diyordu hani yüzük?” diye sordu.

‘İŞÇİLERİN PSİKOLOJİSİ BOZULDU’

 

Emekli olmasına rağmen OSTİM’de bir fabrikada çalışmak zorunda bırakılan işçilerden Nusret Çınar, asgari ücretin en az 3 bin 500 TL olması gerektiğini söyledi. Yoksulların düşünülmediğini dile getiren Çınar, “İktidar kendi yararına olan düzenlemeyi bir gecede çıkarıyor ama söz konusu emekçiler olduğu zaman bu düzenlemeler bir türlü çıkmıyor. Seçim zamanlarında gelip oy istiyorlar, oy istiyorlarsa asgari ücreti yükseltmeleri lazım” dedi.

Salgınla birlikte işçilerin psikolojilerinin bozulduğunu ifade eden Çınar, “Her şey çok pahalı, bir kilogram portakal olmuş 5-6 TL, et almış başını gidiyor 80-90 TL olmuş, bu ülkeyi yönetenler görmüyorlar mı?” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET FATURALARI KARŞILAMIYOR

Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) milyonlarca kişiden biri olan Metin Günaydın, asgari ücretin faturaları karşılamadığını dile getirdi. Günaydın, “Salgın da evde kalamadık ama kazandığımız paralar yol parasına anca yetti. İktidar zaman zaman paketler açtı ama hep işverenlere teşvikler çıktı paketlerden biz işçilere bir şey çıkmadı. Salgından korkuyoruz ancak bu riskine rağmen çalışıyoruz. Çünkü çalışmazsak aç kalacağız” şeklinde konuştu.

‘HALKI DİNLESİNLER’

OSTİM’de 7 yıldır satış elemanı olarak çalışan Haydar Gürbüz, asgari ücrete 300-400 TL zam yapılmasının bir anlam ifade etmeyeceğini söyledi. Asgari ücretin net olarak 3 bin 250 TL olması gerektiğinin altını çizen Gürbüz, “Yaşam şartları zorlaşıyor, iktidarın ise ne yaptığı belirsiz, almışlar başını gidiyorlar. Mecliste bulunanlar halkı görsünler ve dinlesinler. Halkı dinlerlerse aç, perişan olduğunu duyarlar” diye belirtti.

Düzenlemelerin işveren eksenli olduğuna dikkat çeken Gürbüz, şunları söyledi: “Sadece biz söylüyoruz, duyan duyuyor ama bir kulağından giriyor diğerinden çıkıyor. Gün geçtikçe her şey daha fazla zorlaşıyor. Onun için hükümet aklını başına alsın diyorum ve yapacakları düzenlemelerde işvereni değil, işçiyi düşünsünler.”

‘ÇÖZÜM SİSTEMİN DEĞİŞMESİ’

Bir diğer işçi 31 yaşındaki İsa Özkaya, yapılan zamlara değinerek, “Her şeye yüzde 150 zam gelmiş durumda. Asgari ücrete yüzde 10-15 arası zam yapılırsa, insanların geçinmesi mümkün olmaz. Aldığımız ücret kesinlikle yetmiyor. Ev kiraları almış başını gidiyor. Kışa girdik yakacak masrafı oluyor. Emekçilerin yaşadığı sorunların çözüm yolu sistemin değişmesi. Bize bu sistemi dayatıyorlar ancak bu sistem değişebilir” dedi.

‘4 BİN 200 TL YETMİYOR’

EGO Genel Müdürlüğü (EGO) çalışanı Yusuf Öztürk, 4 bin 200 TL maaş almasına rağmen geçinemediğini ifade etti. Öztürk, “Her şey pahalı, ben asgari ücret almıyorum ama asgari ücret alan insanlar nasıl geçiniyor bilmiyorum. Benim evim kira olmamasına rağmen yetmiyor. Bir de evi kira olup asgari ücretle geçinene Allah sabır versin” şeklinde konuştu.

Kaynak : MA

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.