Orhanlı’da köylüler “JEStirin gidin” yazılı dövizler taşıdı.

0 27
image_pdf

Orhanlı’da köylüler JES toplantısını yaptırmadı. Orhanlı’da yapılmak istenen JES projesine karşı çıkan köylüler, halkın katılımı toplantısını yaptırmadı. Köylüler “JEStirin gidin” yazılı dövizler taşıdı.

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Orhanlı Köyü’nde, Karen Kahramanmaraş Üretim A.Ş. tarafından yapılmak istenen Jeotermal Enerji Santrali (JES) için başlatılan ÇED süreci dolayısıyla şirket, halkın katılımı toplantısı yapmak istedi. Orhanlı Köyü’nde bulunan Kahvaltı Kafe’de yapılmak istenen toplantıya karşı bir araya gelen bölge halkı, projeyi protesto ederek şirket yetkililerine toplantıyı yaptırmadı.

Bölge halkına çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çevre aktivistleri de destek verdi

“Yetti gari”, “JEStirin gidin”, “Köyüme jeotermal istemiyorum” yazılı dövizler taşıyan köylüler, sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Orhanlı bizimdir, bizim kalacak” sloganları attı. Toplantının yapılamaması üzerine ise tutanak tutuldu.

  • “Bu saçma projeye izin vermeyeceğiz”

Köylüler adına konuşan Şehrazat Mercan, projeye ilişkin açılan davaya dikkat çekerek, “Biz zaten burada bir dava açtık. Yedi tane profesör ve doçent geldi. Burada bu iş uygun değil dedi. Mahkeme de bunu esas alarak yürütmenin durdurulması kararı verdi. Şimdi bir daha niye ÇED süreci başladı. Devlet bunu görsün. O raporları okusunlar ve artık Orhanlı Vadisi’nden bu şirketleri çeksinler” dedi.

  • “Zeytin ağaçlarını gizli gizli kesmeye kalkıştılar”

Köylülerin avukatı Cem Altıparmak, toplantıya gelen bölge halkına teşekkür ederek, şunları söyledi:

“Doğru bilgiyi almak için yapmamız gereken şey parayı takip etmek. Paranın izini takip edersek aslında bu projenin niye ortaya çıktığını görürüz. Bu projeler yenilenebilir enerji projeleri değildir. Bu projeler temiz enerji projesi değildir. Bu projeler zeytinlerimizi, yeraltı sularımızı, tarım imkanlarımızı ve geleceğimizi yok edecek projelerdir. Bundan çok kısa bir süre önce bu projeyi yapmak isteyen firmanın elemanları geldiler, kendi parselleri içerisindeki zeytin ağaçlarını gizli gizli kesmeye kalkıştılar. 20 civarında asırlık zeytin ağaçları kesildi. Köylü sahip çıktı, bu şirket hakkında suç duyurusu yapıldı. Bu gördüğünüz şeyler bu şirketin yapacaklarının teminatı. O yüzden bu saçma projeye hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.