Mustafa Koçak Ölüm Orucunun 297’nci Gününde Yaşamını Kaybetti

0 239
image_pdf

Adil yargılanma talebiyle girdiği ölüm orucunun 297’nci gününde hayatını kaybeden Mustafa Koçak, İstanbul’da toprağa verilecek. Koçak’ın avukatı Oğuzhan Topalkaya, “Sessiz kalanlar ölüme sebep oldular. İbrahim, Özge ve Didem için geç kalmayalım” dedi.

İstanbul Adliyesi’nde görev yapan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın 31 Mart 2015’te makam odasında öldürülmesi davasından yargılanan Mustafa Koçak, geçtiğimiz yıl gizli tanık ifadesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Koçak, söz konusu ceza sonrası “Adil ve bağımsız mahkemelerde yargılanma” ve “işkencecilerin yargılanması” talebiyle açlık grevine başlamıştı. Açlık grevi eylemini 93’üncü gününde ölüm orucuna çeviren Koçak’a, Şakran 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde eyleminin 255’inci günündeyken zorla müdahale edildi. Koçak, 12 Mart’ta Kırıklar 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. 297 gündür ölüm orucunda olan Koçak gece saatlerinde yaşamını yitirdi.

  • KOÇAK’IN CENAZESİ GAZİ CEM EVİNE GETİRİLDİ

Koçak’ın cenazesi otopsi işlemleri için Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden çıkarılıp, İzmir Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü. Adli Tıp Kurumu önünde bekleyen Koçak’ın kardeşi Mine Koçak, gece 03.47’de avukatları aracılığıyla ağabeyinin yaşamını yitirdiklerini duyduğunu belirtti. Koçak’ın cenazesini İstanbul’a götürmek için uğraştıklarını belirten kardeşi Koçak, “Araç bulup izin işlemlerimizi tamamlayıp İstanbul’a götüreceğiz. Kardeşimin ölüm raporunda saat 00.28’de yaşamını yitirdiği yazıyor. Çok kötüyüz ve hepimiz çok üzgünüz. Kendisinin vasiyeti var mıydı, yok muydu bilmiyoruz. İstanbul’a götürdükten sonra bir gün morgda bekleteceğiz ve sonra karar vereceğiz nerede defin edileceğine” dedi. Koçak’ın cenazesi Gazi Cem evine getirildi..

  • SESSİZ KALANLAR ÖLÜME SEBEP OLDULAR

Koçak’ın avukatlarından Oğuzhan Topalkaya ise, gece saatlerinde cezaevi yönetiminin kendilerine haber verdiğini ifade etti. Koçak için yapılan tüm çağrıların sonuçsuz kaldığına işaret eden Topalkaya, “Özellikle işkence sürecinde zorla müdahalesinden sonra Mustafa çok kötü olmuştu. Biz avukatları ve ailesi olarak çağrılar yaptık. Biz de durumuna ilişkin onlarca dilekçeler verdik. Bakanlığa onlarca başvuruda bulunduk. Başvurularımız suskunlukla sonuçlandı. Açıkça Mustafa’yı katlettiler diyebiliriz. Zaten telefon konuşmasını yarıda kesti, çok kötü oldu nefes alamıyordu. Bütün talep ve çağrılarımıza sessiz kalınarak Mustafa’nın ölümüne sebep oldular” dedi.

  • İBRAHİM, DİDEM VE ÖZGE İÇİN GEÇ KALMAYALIM

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in Mustafa Koçak gibi çok kritik bir durumda olduğunun altını çizen Topalkaya, şunları söyledi:

“İbrahim çok kritik süreçte ve ne zaman ne olacağı bilemeyiz. Gerek meslektaşlarımız Didem ve Özge için, gerek de İbrahim için çok geç kalmak istemiyoruz. Hem kamuoyuna çağırımızdır, hem de makamlara çağırımızdır; hiç gecikmeden talepleri çok sade, net ve meşrudur. Hukuk dışında ve kabul edilemez bir talepleri yoktur. Talepleri derhal kabul edilmeli. Ölümlerin yaşanmaması için herkes elini taşın altına koysun.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.