MKM’nin İstanbul’daki 30. yıl konseri yasaklandı

0 52
image_pdf

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) bugün İstanbul Bostancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirmeyi planladığı 30. Yıl konseri Kadıköy Kaymakamlığı tarafından ‘kamu güvenliği’ ve ‘suç işleme ihtimali’ nedeniyle engellendi. İstanbul Valiliği konsere izin vermişti.

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) bugün Bostancı Kültür Merkezi’nde “Berbang (Tan Vakti)” şiarıyla gerçekleştireceği 30’uncu yıl konser etkinliği Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Kaymakamlıktan yapılan açıklamada şöyle dendi:

“Seyme Müzik Film Yapım Turizm Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi’nin 11.10.2021 tarihli dilekçesinden ve sosyal medya hesapları üzerinden HDP İstanbul Kültür Sanat isimli oluşum organizesinde; 16.10.2021 Cumartesi (bugün) günü saat 18:00’da  Bostancı Gösteri Merkezi’nde etkinlik düzenlenmek istendiği anlaşılmıştır.  Huzur ve güvenliğin, kamu düzeninin sağlanması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla; 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/Ç Maddesine istinaden Kaymakamlığımızca Bostancı Gösteri Merkezi’nde yapılmak istenen etkinlik YASAKLANMIŞTIR.”

  • MKM’den açıklama

İstanbul Valiliği’nin izin verdiği konserin yasaklanmasına ilişkin MKM’den şu açıklama yapıldı: “Uzun bir süredir, maddi ve manevi tüm gücümüzle, Mkm’nin 30. yılını büyük bir coşkuyla kutlayıp, halkımızla buluşmanın heyecanı içerisindeyken, bu buluşmanın “milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesi ihtimali, başkalarının hak ve özgürlüklerini tehlikeye sokacağı gerekçesiyle” Kadıköy Kaymakamlığı, günler öncesinden Valiliğin verdiği izni dahi hiçe sayarak, 30. yıl buluşmamızı yasaklamıştır. Şunu açıkça belirtmek isteriz ki, bizler dilimizle, kültürümüzle bu toplumun birliğini oluşturan en önemli unsurlarız. Toplumun sağlığını, güvenliğini, bugünü ve geleceğini tehdit eden asıl tehdit, bu buluşmayı tehdit sayanların zihniyetindedir. Konuyla ilgili daha kapsamlı açıklamayı ilerleyen saatlerde kamuoyu ile paylaşacağız.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.