MKM çalışanları: “Her türlü saldırıya rağmen bugünden sonra da faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi

0 118
image_pdf

18 yıldır kültür sanat faaliyeti yürüttükleri binadan Vakıflar Müdürlüğü eliyle zorla çıkarılan Mezopotamya Kültür Merkezi çalışanları, “Her türlü saldırıya rağmen bugünden sonra da faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” açıklaması yaptı.

Kürt kültürünün geliştirilmesi için birçok çalışmaya imza atan Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM), 18 yıldır kültür sanat faaliyetlerini sürdürdüğü İstanbul Beyoğlu’ndaki binası zorla boşaltıldı.

2019 yılı içinde sözleşmeleri olmasına rağmen kiracılara bilgilendirme yapılmadan bina Vakıflar Müdürlüğü tarafından üç kez ihaleye çıkarıldı.

Farklı şekilde ihalelerden haberdar olan ve üç kez girdikleri ihaleden ikisini kazanan MKM’nin bu hakkı, Vakıflar Müdürlüğü tarafından “Yeterli rekabet oluşmadı” denilerek iptal edildi.

Beyoğlu Kaymakamlığı’na devredilen bina, AKP’li Beyoğlu Belediyesi’ne verilmek üzere bugün zorla boşaltılmaya başlandı.

Binanın boşaltılması için verilen sürenin bugün dolmasından sonra bina polis tarafından ablukaya alındı.

İçerideki eşyaların zarar görmemesi için MKM çalışanları gerekli eşyalarını aldıktan sonra bina önünde basın açıklaması düzenlendi.

Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya, HDP MYK üyesi Ferhat Encü, HDP İl Eşbaşkanı Elif Bulut, Kürt Araştırmalar Derneği Eşbaşkanı Eyüp Subaşı ve çok sayıda yurttaş katıldı.

  • MKM gasp edildi

MKM’ye bağlı Koma Çiya’nın solisti Hüseyin İldan (Genim), yıllardır tüm zorluklara rağmen kültür ve sanat faaliyetlerini bu binada icra ettiklerini dile getirdi.

Milyonlarca Kürdün kendi dilini, kültürünü ve sanatını ifade etme hakkının gasp edildiğinin altını çizen İldan şöyle devam etti:

Ancak bu hakkı elimizden alıyorlar. Zorla binamızı elimizden alıyorlar. Her türlü saldırıya rağmen bugün ve bu günden sonra da faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.
  • “Sanat yapma hakkınız yok deniyor”

HDP Milletvekili Hüda Kaya da uygulamaya tepki göstererek, “Kayyumcu, gaspçı, hakları sömüren, istismar eden, çalan ve emeği yok sayan bir iktidar zihniyeti ile karşı karşıyayız. İktidar, muhalefet güçlerine yaptığı bu tür icraatlarla ‘Sizin konuşma, sanat, müzik yapma hakkınız yok’ diyor. ‘Nefes alma, yaşama, ihalelere girme hakkınız yok’ diyor” diye konuştu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.