Mersin’de üç ayrı kadın davası: Cinayet, ağır yaralama, istismar

0 216
image_pdf

Mersin Adliyesi’nde bugün (14 Temmuz) 3 ayrı kadın davası görüldü. Mersin Kadın Platformu davalar öncesin yaptığı açıklamada, “Biz Mersin Kadın Platformu olarak Kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı ile mücadele devletin ve bütün toplumun sorumluluğudur ve sorumluları göreve davet ediyoruz. Bunun için öncelikle İstanbul Sözleşmesini etkin uygulayın diyoruz” dedi

Mersin Adliyesi’nde bugün 3 ayrı kadın davası görüldü. Eşi tarafından öldürülen Emine Demir, boşandığı erkek tarafından sakat bırakılan Hatun Koç ve yıllarca babaları tarafından istismar edilen kız kardeşlerin davaları görüldü.

Davalar öncesinde adliye önünde açıklama yapan Mersin Kadın Platformu “Bize ulaşamayan, bizim ulaşamadığımız bir çok şiddet mağduru ve istismara uğrayan çocuklar için buradayız. Çünkü biz biliyoruz ki her gün bu adliye koridorlarında her mahkeme solonun da şiddete uğrayan, istismara uğrayan kadınların davaları görülüyor” dedi.

İstanbul Sözleşmesi ve 6284 uygulansın

Açıklamada davalarla ilişkin bilgi verilirken, kadın cinayetlerinin önlenmesi için İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun uygulanması istendi:

Emine Demir 18 Aralık 2019 tarihinde evli olduğu erkek Habib Demir tarafından defalarca bıçaklanarak katledildi, yıllarca Habib Demir tarafından şiddet gören Emine bu ülkenin, toplumun, yöneticilerin koruyamadığı binlerce kadından biri. Bugün ikinci duruşması görülecek. Her zaman ki gibi sanık Ceza indirimi, ağır tahrik indirimi alabilmek için erkek yargıya seslenecek ve öldürdüğü (kendini savunma hakkı olmayan) Emine Demir için kim bilir ne iddialarda bulunacak. Biz Emine Demir için buradayız.

Hatun Koç 27 Mayıs 2019 tarihinde ayrıldığı eski eşi tarafından pompalı tüfekle vuruldu ve sonucunda sakat kaldı. Sanık Özkan Yarbi mahkeme salonunda bile Hatun’u tehdit etmeye devam etti. Eğer Özkan’a caydırıcı bir ceza verilmez ise Hatun’un can güvenliği tehlikeye girmiş olacak. Biz Hatun Koç için buradayız.

Öğleden sonra saat 14:00’da yıllarca babaları tarafından istismar edilen kız kardeşlerin duruşması var. S.D hala tutuklanmadı ve bu mahkemeye de tutuksuz olarak SEGBİS’ten katılacak. Şubat ayında kız kardeşler çocukluklarından beri babalarının kendilerini istismar ettiğini söyleyerek savcılığa suç duyurusunda bulundular, Mersin Kadın Platformuna da başvurarak bu konuda destek istediler. Bizler o zamanda bu konunun takipçisi olacağımızı, soruşturmanın etkin yürütülmesi gerektiğini vurgulamıştık. Biz kız kardeşler için buradayız.
Kadına yönelik şiddet ve istismar vakalarında sanıklar tutuklu yargılanmalı, dava süreçlerinde faillere ceza indirimleri, iyi hal indirimleri gibi indirimler uygulanmamalıdır. Tahrik indirimleri, iyi hal indirimleri kadına yönelik şiddetin, istismarın, kadın cinayetlerinin artmasında etken olmakta, failleri teşvik etmektedir, kadını şiddetten, çocukları istismardan koruyabilecek tek yasa olan 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi erkekler mağdur oluyor diye uygulamayarak ve ortadan kaldırmaya çalışarak her fırsatta kadını yok sayan cinsiyetçi, ayrımcı söylemleri ile şiddeti besleyerek kadına yönelik şiddetle ve istismarla mücadele edemezsiniz.

Biz Mersin Kadın Platformu olarak Kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı ile mücadele devletin ve bütün toplumun sorumluluğudur ve sorumluları göreve davet ediyoruz. Bunun için öncelikle İstanbul Sözleşmesini etkin uygulayın diyoruz.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.