Mardin ve Şırnak istismara karşı sokakta

0 189
image_pdf

Şırnak’ta bir çocuğun uzman çavuş tarafından cinsel saldırıya maruz kalması Mardin ve Şırnak’ta protesto edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Kadın Meclisi Şırnak’ta bir çocuğun, uzman çavuş tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılmasına tepki göstermek amacıyla başın açıklaması yaptı. HDP Mardin İl binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katılırken, açıklamada “İstismara, İnfaza, Kayyıma Karşı Biz Varız. Kadın Mücadelesi Her Yerde” pankartı açıldı. Açıklamayı kadın Meclisi üyesi Adile Konuş Kızılay yaptı.

AKP hükümetinin cinsel istismarların üzerini örtmeye yönelik açıklamaları nedeniyle istismar vakalarının sistematik ve yaygın bir şekilde artmasına neden olunduğunu belirten Kızılay, Şırnak’ta yaşanan istismar olayına vurgu yaparak, “Kadın ve çocuk bedenine yönelik istismarın akıl almaz seviyelere geldiğinin göstergesidir” dedi. Şırnak Valiliği’nin yaptığı açıklamada fail uzman çavuş için “aşırı alkollüydü” ve “çevreyi rahatsız edecek şekilde tavır ve hareketler sergilediği” ifadelerini kullanmasının istismarın meşrulaştırılmaya çalışılması olduğunu belirten Kızılay, “Şiddet ve taciz olaylarında uygulanan cezasızlık politikaları ve yetkililer tarafından takınılan koruyucu tavır bu olayların temelini oluşturmaktadır. Bu ahlak dışı olaylara toplumsal olarak tepki verilmesi ve politika oluşturulması gereken bu günlerde, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme hazırlıklarına dair açıklamaların iktidar tarafından dillendirilmesi iktidarın kadın düşmanı politikalarının sonucudur” ifadelerini kullandı.

Çocukların özgürce yaşayabilecekleri bir yaşam için sonuna kadar mücadele edeceklerini belirten Kızılay, “Sahip olduğumuz hiçbir haktan vazgeçmeyeceğiz ve bu haklarımızı iyi olan her şeye düşman erk zihniyetin insafına bırakmayacağız. Özelde Şırnak’ta yaşanan taciz olayında genelde ise ülke genelinde var olan bu zihniyet mahkûm edilene kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

ŞIRNAK

KESK öncülüğünde Şırnak Eğitim Sen Şubesi önünde yapılan açıklamaya Tevgera Jinên Azad (TJA) HDP, KESK ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilci ve yurttaş katıldı. Şırnak Sanat Sokağında toplanan kitle buradan Eğitim Sen binasına kadar yürümek istedi. Ancak polisin engeliyle karşılaştı. Ancak polisin tüm engellemelerine rağmen kitle Eğitim Sen binasına kadar yürüdü ve burada yaptığı açıklama ile çocuğa yönelik gerçekleşen cinsel istismar saldırısını kınadı.

Burada kitle adına konuşan KESK Dönem Dönem Sözcüsü Serap Ok, “KESK olarak diyoruz, kirli ellerini çürümüş zihniyetlerini çocuklarımızın üstünden çekmeyenler bilsin ki, biz var olduğumuz sürece çocuklarımızın geleceğini karartmanıza müsaade etmeyeceğiz. Yıllardır yürüttüğümüz kadın özgürlük mücadelesiyle kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve çocuk istismarlarının üstünün kapatılmasına izin vermedik, vermeyeceğiz. İnsanlık olarak egemen sistemin beslediği ve beslendiği kötülüklere karşı duracağız. İnsani değerlere sahip çıkacağız. Çocuklarımıza istismar edilmeyen bir hayat sunacağız. Basın açıklamamıza katılan ve tepki gösteren tüm sivil toplum kuruluşları, dernek, oda, vakıf ve kadim Şırnak halkına teşekkür ediyoruz. Bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağımızı belirtiyoruz” diye konuştu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.