Kalker ocağına karşı nöbet sürüyor

0 120
image_pdf

Çaycuma’da 27 hektarlık ormanlık alanda kurulmak istenilen kalker ocağı ve kırma eleme tesisi için yapılan sondaj çalışmasına karşı yurttaşların başlattığı nöbet eylemi 3’üncü gününde sürüyor.

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesindeki Çayır Mağarası’nın yakınına yapılması planlanan kalker ocağı ve kırma eleme tesisinin bakanlık tarafından iptal edilmesine rağmen firma tarafından bir kez daha sondaj çalışması başlatıldı. Çayır ve Güdüllü köy sakinleri, bunun üzerine ağaçların kesilmemesi için nöbet eylemi başlattı. 3 gündür nöbette olan yurttaşlar, sondaja izin vermeyeceklerini belirtiyor.

NE OLMUŞTU? 

Özel bir şirket, Çaycuma‘ya bağlı Çayır ve Güdüllü köyleri arasında bulunan ve tamamı orman 27 hektarlık alana kalker ocağı ve kırma eleme tesisi yapmak istedi. Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında bölgedeki madencilik faaliyetlerinin “kültür varlığı” olan Çayır Mağarası‘na zarar vereceği, mağaranın uzantılarının, su yollarının ve orman parsellerinin üzerinde olduğu, tüm bu kültürel ve doğal değerlerin zarar göreceği gerekçesiyle projenin uygun olmadığı yönünde görüş bildirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu, bunun üzerine talebi reddetti.

Böylece alan içindeki 10 bin 267 ağaçtan önemli bölümü doğal gürgen, kayın ve kestaneden oluşan 3 bin 133 ağaç kesilmekten kurtuldu. Mağara, 6 çeşit yarasa türüne ev sahipliği yapıyor.

Çayır Mağarasına çok yakın bir bölgede açılmak istenen kalker ocağı için şirket tarafından tekrar sondaj çalışmalarına başladı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.