MARAŞ KATLİAMI’NIN ÜZERİNDEN 41 YIL GEÇTİ

0 201
image_pdf

 

  • Katliamın Gerçek Sorumlularına Ve Planlayıcılarına Hiç Dokunulmadı

19 Aralık 1978’de başlayan ve 26 Aralık tarihine kadar devam eden Maraş Katliamı’nın 41’nci yıldönümü

19 Aralık’ta Maraş’ta katliam MHP’lilerin “Güneş Ne Zaman Doğacak” adlı Sovyetler Birliği karşıtı bir filmi bombalaması ve bu olayı Alevilerin, solcuların yaptığı söylentisini kentte yayması faşistlerin halka yönelik başlattıkları saldırılar saldırılar 26 Aralık’a kadar sürdü.

Maraş’ta, Alevi kaynaklarına göre en az 500, resmi rakamlara göre ise 111 yurttaş katledildi…

1991 yılına dek süren Maraş Katliamı Davası’nda, 804 kişi yargılandı ve sanıklara çeşitli cezalar verildi. Dosya, Yargıtay’ın bozma kararının ardından, 1991’de yeni çıkarılan Terörle Mücadele Yasası’na dayanarak kapatıldı.

Katliamın arka planında MİT ve MHP’nin yer aldığı birçok raporda kanıtlansa da katiller hiç bir zaman gerçekten yargılanmadı.

Devletin “cezasızlık” pratiğinin tipik bir örneği olan davanın bir numaralı sanığı Ökkeş Kenger uzun yıllar davam eden duruşmaların ardından beraat ettirilen isimlerden olurken, daha sonra Şendiller soyadını aldı ve ilerleyen yıllarda da ANAP-BBP ittifakıyla Kahramanmaraş milletvekili seçildi.

  • Katiller Milletvekili Yapıldı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Maraş Katliamı’nın 41. Yılı dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Katliamda, yüzlerce insanın vahşice katledildiği, binlerce insanın yaralandığı, on binlerce insanın göç etmek zorunda bırakıldığı, insanların evlerinin ve iş yerlerinin talan edildiği ve yakıldığı hatırlatıldı.

Alevi katliamlarının davalarında göstermelik yargılamalar yapıldığı ifade edilen açıklamada, “Katliamın gerçek sorumlularına ve planlayıcılarına hiç dokunulmadı. Katliamın üzeri kapatıldı. Katliamda başı çeken faşist katiller ödüllendirildi. Bu katillerin kimi milletvekili yapıldı. Maraş Katliamının üç müdahil avukatı Ceyhun Can 10 Eylül 1979’da, Halil Sıtkı Güllüoğlu 3 Şubat 1980’de ve Ahmet Albay 3 Mayıs 1980’de peş peşe faşistler tarafından katledildiler” denildi.

  • Maraş Devletin Organize Katliamıdır

Açıklamada, “Kadınlara tecavüz edildi, insanlarımızın malları mülkleri talan edildi. Evleri yakıldı. Ana karnındaki ve kundaktaki bebeklere dahi acımasızca kıydılar. Faşistler yolları kapatıp hastaneleri kuşatarak yaralıların tedavilerini engellediler. Birçok insanımızı da bu yüzden kaybettik” vurgusu yapıldı.

Katliamın ardından binlerce Alevi ve solcu yurttaşın Maraş’ı terk etmek zorunda kaldığı belirtilen açıklamada, Maraş’ın nüfus yapısının değiştirildiği ifade edildi.

“Maraş Katliamı faşistlerin tetikçiliğini yaptığı ve devletin yönlendirmesiyle gerçekleştirilen planlı ve organize bir katliamdır” denilen açıklamada, devletin Maraş Katliamı’ndaki sorumluluğunu kabul etmesi ve özür dilemesi gerektiğini dile getirdi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.