maden patronundan köylülere hakaret: Cahil insanlar

0 28
image_pdf

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine bağlı Karaburç köyünde “ÇED gerekli değildir” raporu üzerine kurulmak istenen maden ocağına karşı köylüler konuyu yargıya taşıdı. Bölgede bilirkişi heyeti inceleme yaparken maden ocağının sahibi de geldi. Maden ocağının sahibi Halit Eken, bilirkişi heyetine, “Köylüyü gaflete, gaza getiriyorlar, cahil insanlar” dedi. Köylüler maden ocağı sahibi Eken’e tepki gösterdi.

Hacıbektaş’a bağlı Karaburç ve Karaburna köylerine maden ocağı kurulmak için bir şirkete Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 2017 yılında ‘halkı bilgilendirme toplantısı’ yapılmadan ÇED gerekli değildir raporu verildi. Köylüler ise Karaburç Kalesi’nin Birinci Dereceden Arkeolojik SİT Alanı olduğunu belirterek maden ocağına karşı yürütmeyi durdurma ve projenin iptali istemiyle Kayseri 1. Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdular.

Dava sürerken, bilirkişi heyeti bölgede dün inceleme yaptı. Heyeti incelemesi sırasında bölgeye maden ocağının sahibi Halit Eken de geldi. Eken, bilirkişi heyetine köylülelerle ilgili “Köylüyü gaflete, gaza getiriyorlar. Cahil insanlar” sözleri üzerine gerginlik yaşandı. Köylülerin avukatı, Eken’in köylüler için kullandığı sözlerin tahrik edici olduğunu söylerken köylüler de Eken’e tepki gösterdi.

Köylüler maden ocağına karşı oluşturduğu Karaburç Köyü Doğayı Koruma ve Geliştirme Platform’u yaptığı yazılı açıklama ile Eken’i kınayarak, köylülerden özür dilemeye davet etti.

 

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.