Maaşlarını alamayan Galataport şantiyesi işçileri iş bıraktı

0 12
image_pdf

İstanbul’da Galataport inşaatı şantiyesinde maaşlarını alamayan Anel Elektriğe bağlı taşeron firmalarda çalışan Dev-Yapı İş Sendikası, Emeğin Gücü Derneği ve İşçi Temsilcileri Konseyi üyesi işçiler bu sabah iş bırakma eylemi başlattı.

Galataport şantiyesinde Anel Elektriğe bağlı taşeron firmalarda çalışan işçiler maaşlarını alamamaları üzerine firmaya 25 Ocak güne kadar ücretlerinin ödenmesi konusunda süre vermişlerdi. Ücretleri ödenmeyn işçiler, 26 Ocak Salı (bugün) iş bırakma eylemi başlattı. Aralarında, Dev-Yapı İş Sendikası, Emeğin Gücü Derneği ve İşçi Temsilcileri Konseyi üyelerinin de yer aldığı işçiler, Galataport şantiyesi önünde eyleme başladıklarını sosyal medya hesaplarından duyurdu.

İşçiler, yetkili firma ile görüşme talep etti. Firma yetkilileri ise pandemi koşullarını gerekçe göstererek işçilerin görüşme talebini  reddetti. İşçilerin “Pandemi koşullarında çalıştırılma ve barınmaya ne kadar dikkat ettiniz de şimdi işçiler örgütlü geldiğinde mi sorun oluyor” diyerek, görüşme isteğinde ısrarcı olmaları sonucunda, firma yetkililerinin, işçi temsilcileriyle görüşmeyi kabul ettiği öğrenildi. İşçi temsilcileri ile firma yetkilileri arasında görüşme sürüyor….

Mücadele sonuç verdi

Yapılan görüşme sonucu firma, işçilerin aralık ayı alacaklarını Cuma günü yatırılması sözünü verdi. Görüşme sonrası işçiler şantiye ününde “inşaat işçisi köle değildir ve direne direne kazanacağız” sloganları attı.

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.