Libya’da ABD İle Türkiye “Beraber Çalışacaklarını” Duyurdu

0 206
image_pdf

Malumun ilanı Libya’da ABD İle Türkiye “beraber çalışacaklarını” Duyurdu. ABD kuklası Türkiye oligarşisi ve sözcüsü Erdoğan’ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında Libya’da birlikte çalışma konusunda olumlu bir yaklaşım olduğunu ve ABD ile bu ülkede ortak çalışma yapma konusunda talimat aldıklarını açıkladı.”

Geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Libya’nın başkenti Trablus’ta Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayız eş-Serraç ile bir görüşmede bir araya gelmişti. O görüşmenin sonucu belli oldu. Artık Türkiye ABD ile birlikte Libya’da çalışma sürdürecek. Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanımız, Türkiye ve ABD olarak birlikte çalışmamızı önerdi” ifadelerini kullanarak açıklama yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, ABD merkezli Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesinin (TASC) video-konferansla düzenlediği panelde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türk-Amerikan ilişkilerinde iniş ve çıkışların her zaman söz konusu olduğunu ifade eden Çavuşoğlu ancak koronavirüs salgını sürecinin iki ülke arasındaki ilişkilere ” Yeni bir boyut eklediğini, Türkiye olarak küresel sistemin yenilenmesi için çabamızı ve desteğimizi sürdüreceğiz. ifedelerine yer verdi.

Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD’nin Irak politikasının yakın olduğunu ifade etti. Ayrıca Antifa hareketi ve YPG’yede değinen Çavuşoğlu, Antifa’nın tıpkı PKK/YPG gibi aşırıcı, bölücü ve devleti yıkmayı amaçlayan ideolojilere sahip olduğunu belirtti. “İlişkilerimizi gölgeleyen en önemli sorunlardan bir tanesi de budur” diye konuşan Çavuşoğlu, böylece Türkiye’nin Suriye’de ABD ile birlikte işgalci olduğunu ve Suriye’de ABD’nin çıkarları dışında bir politika izleyemeyecegini ilan etmiş oluyor.

Türkiye’nin FETO mensuplarının iadesine ilişkin talebi ve Ankara’nın Rusya’dan S-400 sistemlerini satın almasının da iki ülke arasındaki sorunlar olduğuna işaret etti. Çavuşoğlu, “Son zamanlarda özellikle de geçen seneye göre aramızda bir yumuşama söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. İdlib harekatımızdan sonra en güçlü desteği Amerika’dan gördük. Avrupalı müttefiklerimizden sözlü destek gördük ama somut hiçbir destek göremedik” ifadelerini kullandı.

ABD’nin son zamanlarda Libya konusunda daha aktif olmaya başladığını dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye ve ABD olarak birlikte çalışmamızı önerdi. Sayın Trump da buna olumlu baktı ve bizim düzeyimizde yani dışişleri, savunma bakanları düzeyinde, istihbaratlar düzeyinde birlikte çalışma talimatı aldık. Şimdi teknik düzeyde arkadaşlarımız görüşüyor. Burada ortak hareket etmemiz, bölgenin istikrarı ve Libya’nın geleceği bakımından da önemlidir.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.