Halkı İçin Kendini Feda Eden Devrimci: Gürkan ÖZDEMİR

0 245
image_pdf

Bir türküdür Haziran direnişi dilden dile söylenir. 1 Haziran 1971’de Maltepe’de iki Adalı Mahir ÇAYAN ve Hüseyin CEVAHİR ile başlamıştı direnişin türküsü. O gün bugündür söylenir Cevahir’in türküsü. Tarihler 20 Haziran 1991’i gösterdiğinde bu kez Gürkan ÖZDEMİR yüreğini ve gençliğini halkın devrimci kurtuluşu için tereddütsüz koyuyordu ortaya. Dilden dile haykırılan bir direniş çığlığı idi Haziran.

Haziran; Kuşatmalarda ADALILARIN türküsü, darağaçlarında sehpaların tekmelenmesidir. Gürkan Özdemir, direniş türküsü ile yanıp tutuşan Haziran’da düşenlerimizi anmanın eylemi içinde iken bombanın infilak etmesi sonucu 20 Haziran 1991’de şehit düştü.

Talip Karasansar Yoldaş’da benzer bir eylem içinde iken şehit düşen yoldaşlarımızdan biridir. Elbette düşmana karşı yürütülen devrimci faliyet ya da eylem esnasında devrimciler şehit düşerler. Fakat devrimci faliyet ya da eylemde şehit düşen militanların nasıl şehit düştükleri halka açıklanmak zorundadır. Ne varki uzun yıllar hareketimizi esaret altında tutan ve bırakan statükocu anlayış bu vb. olayların üzerini örtme yolunu kendisine distur edinmişti. Taki harektimiz 2009 yılında statükocu anlayışa neşter vuruncaya kadar.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.