Libya hava sahasının Türk uçaklarına kapatıldığını belirten El-Mismari, ayrıca Türkiye’ye ait bir insansız hava aracının düşürüldüğünü öne sürdü.

0 237
image_pdf

Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçlerin Giryan kasabasını ele geçirmelerinde Türkiye’nin parmağı olduğunu belirterek Türk uçak ve gemilerinin “düşman hedefler” olarak görüleceğini duyurdu

General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed el-Mismari, Türk uçak ve gemilerinin “düşman hedefler” olarak görülerek vurulacağını açıkladı. Libya hava sahasının Türk uçaklarına kapatıldığını belirten El-Mismari, ayrıca Türkiye’ye ait bir insansız hava aracının düşürüldüğünü öne sürdü.

Bu açıklama, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçlerin, Libya Ulusal Ordusu’nun Trablus saldırısında ikmal noktası olarak kullandıkları Giryan kasabasını 26 Haziran’da ele geçirmesinin ardından geldi.

El-Mismari “Türkiye ve Katar, Trablus’ta militanların lehine müdahale ediyor. Türkiye’nin, Trablus savaşına denizden, havadan ve karadan müdahalesi var” ifadesini kullandı.

El-Mismari açıklamasının devamında, Libya Ulusal Ordusu’na, Libya topraklarında ya da karasularında Türk gemilerinin ya da stratejik şirketlerin hedef alınmasını emrettiklerini ve ülkedeki Türk vatandaşlarının tutuklanacağını kaydetti.

General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu, ülkenin doğu ve güneyini kontrol ediyor. Türkiye, uluslararası arenada tanınan Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek veriyor.

Hafter, Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan’da saldırı emri vermişti. Ancak Libya Ulusal Ordusu’nun kenti ele geçirme denemeleri şimdiye kadar başarısızlıkla sonuçlandı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.