Koronavirüs’ten Ölenlerin Sayısı 277’ye Yükseldi

0 138
image_pdf

Türkiye’de, Covid-19 nedeniyle bugün 63 kişinin hayatını kaybetti. Vaka sayısı 2 bin 148 artarak 15 bin 679’a yükseldi. Bakan Koca, ilk kez illerdeki vaka sayısını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yaptı. Bakanın aktardığı verilere göre, bugün koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenler 63 kişi artarak 277’ye yükseldi. Vaka sayısı ise  2 bin 148 artarak 15 bin 679 oldu.

Hastalıkla mücadelede başarının izolasyonla geldiğini belirten Koca, “Temas içinde olmayacağız, aramıza mesafe koyacağız, kendimizi izole edeceğiz” ifadelerini kullandı. Temas, mesafe ve izolasyon konusundaki kuralların uygulanmasının önemine değinen Koca, “Uyguladığınız tedbiri başkasından bekleme hakkınız var” dedi.

Bugünlerin geçici olduğunu vurgulayan Koca, “Bugün ödevimizi ne kadar iyi yaparsak yarın övüneceğiz. Bu bir halk sağlığı savaşıdır. Kazanacağız” diye konuştu.

Bakan Koca ilk kez il il vaka sayılarını paylaştı. Bütün illerde virüsün olduğunu söyleyen Koca şu bilgileri verdi:

“Bugün 14 bin 396 kişiye test yapıldı. 2 bin 148 kişinin daha corona virüse yakalandığını tespit ettik Bugünkü vaka sayısı 2 bin 148. Bugün hayatını kaybedenlerin sayısı 63.

“Bugüne kadar illerimizdeki dağılımı göstermemiştik İtalya bu hatayı yaptı biz bu hatayı işlemek istemedik.  Bütün illerde vaka var. Artık açıklamakta bir sorun görmüyoruz.

“İstanbul’daki vaka sayısı 8 bin 882, İzmir’de 853, Ankara’da 712 vaka var.

“Hayatını kaybeden kişilerin yüzde 79,5’u 60 üstü. Yoğun bakımda olanların yüzde 75’i 60 yaşın üstünde.

“Hayatını kaybeden vatanlaşlarımızın yüzde 69’u tansiyon hastası. Yoğun bakımda olanların yüzde 63’ü tansiyon hastası olduğunu görüyoruz.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.