İzmir üniversite öğrencileri: “Boğaziçi direnişini İzmir’de büyüterek selamlıyoruz”

0 143
image_pdf

İzmir’de bir araya gelen üniversite öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun kayyum rektör olarak atanmasını protesto ederek, “Boğaziçi direnişini İzmir’de büyüterek selamlıyoruz” dedi.

 

İzmir’de bir araya gelen üniversite öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Melih Bulu’nun kayyum olarak atanmasını protesto etmek için Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını üniversite öğrencileri adına Pınar Üste okudu. Akademiye yapılan saldırıların Boğaziçi Üniversitesi ile sınırlı kalmadığını ifade eden Pınar Üste, 20’yi aşkın üniversiteye 2015 yılından beri iktidarın kayyum rektör atadığını kaydetti. AKP kayyum rektör projesinin İzmir’de de Ege Üniversitesi’ne Necdet Budak’ın ve Dokuz Eylül Üniversitesi’ne Nükhet Hotar’ın atanmasıyla devam ettiğini aktaran Pınar Üste, “Bu ülkede çıplak arama yok diyenler, bu hukuksuz gözaltında 2 arkadaşımızı çıplak aramaya zorladı. Bütün hukuk normlarını çiğneyerek arkadaşlarımızı gözaltına alan iktidar, net bir şekilde acizliğini göstermiştir. Tüm bu faşist saldırılara karşı bizler bir aradayız” dedi.

Boğaziçi direnişini İzmir’den büyüterek selamladıklarını belirten Pınar Üste, “Üniversite biat etmeyecek” diye konuştu.

‘Tek adam rejimi her gün bir darbe gerçekleştiriyor’

Eylemde konuşan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ise ülkeyi tek adam rejimine çevirmek isteyenlerin her gün bir darbe gerçekleştirdiklerini belirterek, “Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li bir kadronun atanması Diyarbakır’dan, Mardin’den, Siirt’ten sonra yeni bir kayyum atamasıdır. En son dernekler için çıkarılan anti demokratik yasalardaki kayyum ataması gibi sürecin bir parçasıdır. Bu uygulamalar toplumun adına demokratik haklarının ellerinden alınmasıdır. Üniversite öğrencileri AKP’li bir patronun kayyum darbesine karşı ses çıkaracaktır. Boğaziçi Üniversitesi bu güne kadar demokratik özerk yapısını benimsemiş bu çabaya herkesin saygı göstermesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Ayrıca eylemde, “Boğaziçi Üniversitesi yalnız değildir” pankartının açıldığı eylemde “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek”, “Her yer  Boğaziçi her yer direniş”, “Kayyum Rektör istemiyoruz” ve “Gençlik, kayyum rektörlere biat etmeyecek, gözaltılarla yılmayacak” dövizleri taşındı, “YÖK, polis, medya, bu abluka dağılacak” sloganı atıldı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.