İstismar ve tecavüz suçunda cezasızlığa son verilmeli

0 187
image_pdf

TJA, çocuklara yönelik istismar ve tecavüz suçlarına karşı uygulanan cezasızlık politikasına son verilmesini istedi.

Özgür Kadın Hareketi (TJA), kadınlara yönelik şiddet, çocuklara yönelik istismar ve tecavüz suçlarına karşı uygulanan cezasızlık politikasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.  Açıklamada, AKP ve ortağı MHP’nin topluma tekçi, milliyetçi, cinsiyetçi politikaları dayatarak çocuk istismarı, kadın katliamları, şiddet, baskı, gasp, milliyetçilik ve cinsiyetçi yaklaşımlarını giderek arttırdığı belirtildi. Türkiye’de kadına yönelik şiddet vakalarının yüzde bin 500 artığı, son 3 yılda ise sayısı binin üzerinde kadın katledildiği ve yaklaşık 13 bin çocuğa yönelik de cinsel istismar olayı yaşandığı kaydedilen açıklamada, bu durumun AKP’nin cemaat ve vakıfların çocukları kendileri için devşirilmesi gereken bir kaynak olarak görmelerinden kaynakladığı belirtildi.

‘GÖREV FAİLLERİ AKLAMAK OLMAMALI’

“İktidarın özellikle gerek çocuklara, kadınlara karşı ve gerekse toplumun tümüne karşı işlenen suçlarda faile veya faillere karşı devreye koyduğu cezasızlık politikası giderek daha görünür hale gelmiştir” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Yakın zamanda Batman ve Şırnak kentlerinde çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarına yönelik bizzat devlet tarafından geliştirilen refleks kamuoyunun da hatırlayacağı üzere bizlere Ensar, Pozantı ve İzmir’de çocukların cinsel istismarına yönelik iktidarın gizleme çabalarını hatırlatmıştır. Bilinmesini isteriz ki iktidarların, hükümetlerin öncelikli görevi çocukların ruh ve beden bütünlüğünü sağlayacak koşulları geliştirip özellikle de cinsel istismara maruz kalmalarını engelleyerek evrensel ölçekte koruyucu ve önleyici hizmetleri kurumsallaştırmak iken bu istismarları gerçekleştiren failleri onlara yardım edenleri görmezden gelmek, bu failleri aklamak olmamalıdır. Bu durum aynı zamanda yaşanan istismarın ortağı olmakla eş değer olduğu bir gerçektir.”

‘CEZASIZLIK POLİTİKALARINA DERHAL SON VERİN’

“Koruma aklama cezasızlık politikalarına derhal son verin” çağrısının yapıldığı açıklama, “Bizler toplumun umudu olan, geleceği olan çocuklarımızı gerici ve cinsiyet eşitliğini reddeden ideolojik yaklaşımlara asla teslim etmeyecek ve buna müsaade etmeyeceğiz. Kadına ve çocuklara yönelik suçlarda ortaya konan cezasızlık politikalarınıza karşı mücadelemiz gerçek adalet sağlanana dek devam edecektir” sözleriyle son buldu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.