İslami Cihat lideri Ziyad Nehhale’den esir takası konusunda açık tavır

0 10
image_pdf

İslami Cihat Genel Sekreteri Ziyad Nehhale, Gazze’de sağlanan geçici ateşkesin ilk gününde Lübnan’dan yayın yapan el-Meyadin televizyonundan açıklamalarda bulundu.

Geçici ateşkes kapsamında sivil tutukluların serbest bırakıldığına dikkat çeken Ziyad Nehhale: “İsrail rejimi askeri sahada darbe almasaydı asla esir takası anlaşmasına yanaşmazdı. Elimizdeki düşman subay ve askerleri, bizim tüm esirlerimiz serbest bırakılmadıkça bırakılmayacak. Bu mesele de savaşın bitmesi ve saldırıların durdurulmasıyla ilgilidir” diyen Nehhale, İsrail’in hala direnişi yok etmek şeklinde açıklanmış bir hedefi olduğunu hatırlattı ve direnişin hedefinin de düşmanı başarısızlığa uğratmak olduğunu söyledi.

İslami Cihat’ın askeri kanadı olan Kudüs Tugayları’nın Sözcüsü Ebu Hamza, Filistin direnişinin İsrail rejimi ateşkese ne kadar bağlı kalırsa o kadar bağlı kalacağını söyledi.

Filistin direnişinin tüm gruplarının geçen 48 gün boyunca İsrail yerleşimlerini vurmaya devam ettiğini belirten Ebu Hamza, ateşkesin sürdürülebilir olmasının da İsrail rejiminin tavrına bağlı olduğunu ifade etti.

Diğer direniş cephelerindeki duruma da değinen Kudüs Tugayları Sözcüsü Ebu Hamza, “Lübnan İslami Direnişi, düşmana karşı yoğun ve ölümcül saldırılar gerçekleştirdi. Sonrasında gelecek olan bundan daha büyük olacak. Biz askeri operasyonlarımızı ve füze saldırılarımızı düşman ateşkese bağlı kaldığı sürece durdurmayı taahhüt ediyoruz” dedi.

Ebu Hamza ayrıca “Biz esirlerimizi işgalcilerin elinde bırakmayacağız. Hedefimize ulaşıncaya kadar savaşa devam edeceğiz. Biz Filistin’den Irak ve Yemen’deki onurlu direnişçileri de tebrik ediyoruz” dedi.

-Bugün yürürlüğe giren “geçici ateşkes” anlaşmasının maddeleri:

1- Her iki taraftan ateş kesilecek. İşgal ordusunun Gazze Şeridi’nin tüm bölgelerindeki tüm askeri eylemleri duracak, Gazze Şeridi’ne girmiş askeri araçların hareketliliği de duracak.

2- Yüzlerce kamyon insani ve tıbbi yardım ile yakıtın Gazze Şeridi’nin kuzey ve güneydeki istisnasız her bölgesine erişimi sağlanacak.

3- 19 yaş altı 50 kadın ve çocuğun serbest bırakılması karşılığında, işgal cezaevlerindeki 19 yaş altı 150 kadın ve çocuk kıdem sırasına göre serbest bırakılacak.

4- Gazze’nin güneyindeki hava trafiği bu 4 dört gün süresince duracak.

5- Kuzey’deki hava trafiği ise saat 10:00-16:00 arasında günde 6 saat duracak.

6- İşgalci güç, Gazze Şeridi’nin hiçbir bölgesinde kimseye saldırmayacak ve tutuklamayacak.

7- Salahiddin Caddesi boyunca insanların (kuzeyden güneye) hareket özgürlüğünün sağlanacak.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.