İran-Türkiye Sınırında Deprem, Van’da 9 Kişi Yaşamını Kaybetti

0 164
image_pdf

İran’da merkez üssü Khoy olan 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD verilerine göre deprem sabah 08.53’te gerçekleşirken derinliği de 5.22 km.  Deprem, merkez üssüne 4,75 kilometre mesafedeki, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde de yoğun şekilde hissedilirken, Hakkari’nin yanı sıra sınır iller Iğdır, Kars ve Ağrı ile Van’da da hissedildi.

  • 9 kişi hayatını kaybetti

Sınır hattında bulunan Başkale ilçesine bağlı Gelenler, Böğrüpek (Xanik), Kaşkol ve Özpınar (Elbis) mahallelerinde depremden kaynaklı bir çok kerpiç ev yıkıldı. Söz konusu mahallelerde çok sayıda yurttaş yıkıntıların altında kaldı.

Van’da 4’ü çocuk olmak üzere 9 yurttaş depremde hayatını kaybetti.

Öte yandan, yaşamını yitiren iki kişinin kimlikleri tespit edildi. Tespit edilen kimliklerin Ferhat Tunca ve Aydın Tosun’a ait olduğu öğrenildi.

  • “Enkaz altında kimse yok”

Arama ve kurtarma çalışmalarının sürdüğü bölgede Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, “An itibariyle enkaz altında kimse bulunmamaktadır” açıklaması yaptı.

  • Sağlık Bakanı: “37 yaralıdan 9’u kritik durumda”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ölenlerin sayısının 9’a yükseldiğini 4’ünün çocuk olduğunu belirtti. Koca, “37 yaralıdan 9’u kritik durumda” dedi. Koca, deprem bölgesine 25 ambulans, 1 helikopter ambulans, 13 UMKE aracının götürüldüğünü açıkladı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.