IRAK MECLİSİ ABD GÜÇLERİNİN ÜLKEDEN ÇIKARILMASINA KARAR VERDİ

0 233
image_pdf

Irak Meclisi, ABD güçlerinin ülkedeki varlığını ele almak için toplandı. Meclisten yapılan yazılı açıklamaya göre, Meclis, Muhammed el-Halbusi başkanlığında toplandı.

Şii milletvekilleri, oturum başlamadan önce ‘Amerika’ya hayır’ ve ‘Bağdat özgür kalacak, Amerika dışarı’ sloganları attı.

Irak parlamentosu, İranlı General Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis’in ABD tarafından Bağdat’ta öldürülmesinin ardından, ülkedeki Amerikan askerlerinin çıkarılmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

  • KÜRT VE SÜNNİ VEKİLLER KATILMADI

Irak’taki Kürt siyasi partiler ise mecliste yapılan olağanüstü oturuma katılmama kararı aldı. Irak Meclisi’nde 25 milletvekili bulunan Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Grup Başkan Vekili Viyan Sabri, partinin resmi internet sitesine yaptığı açıklamada, ABD ve Irak arasındaki ‘stratejik güvenlik’ anlaşmasının iptal edilmesi ve yabancı güçlerin ülkeden çıkarılması talebiyle düzenlenen olağanüstü toplantıya Kürt partilerin katılmayacağını ifade etti. Sabri, Kürtler olarak bu konuda tarafsız kalmalarının hem Irak hem de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin çıkarına olacağını söyledi.

Irak Meclisinde Kürtleri 58 milletvekili temsil ediyor. Kürt milletvekilleri gibi Sünni temsilcilerin çoğu da oturuma katılmadı.

  • ABD BAĞDAT BÜYÜKELÇİSİ DIŞİŞLERİNE ÇAĞRILDI

ABD’nin Bağdat Büyükelçisi ise Irak tarafından Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. ABD Büyükelçisi’nin Irak’ın egemenlik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle bakanlığa çağrıldığı belirtildi.

  • SADR’DAN ‘ELÇİLİĞİ KAPATIN’ ÇAĞRISI

Öte yandan, ‘Amerikan elçiliğini kapatın. ABD ile işbirliği suç olarak tarif edilsin’ çağrısında bulunan Sadr Hareketi lideri Mukteda es Sadr, Irak’taki ve bölgedeki tüm güçlere ‘Uluslararası Direniş Birlikleri’ kurulması çağrısında bulundu.

Sputnik’teki haber göre Sadr, meclise hitaben yaptığı açıklamada, ABD ve Irak arasındaki güvenlik anlaşmasının lağvedilmesi ve ABD Büyükelçiliğininin acilen kapatılmasını talep etti. Iraklı Şii siyasi lider, ülkedeki ABD askerlerinin yer aldığı üslerin de kapatılmasını istedi.

Sadr, “Tüm direnişçiler (Şii milis güçleri) acilen toplanmalı ve uluslararası direniş gücünü oluşturmalı.” ifadesini kullandı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.