İmam Aksoy Ağır Sağlık Sorunlarına Rağmen Hapiste Tutuluyor

0 159
image_pdf

Bugün hapishaneler, insan hakları ihlallerinin yoğun yaşandığı işkencehaneler olarak anılmaktadır. Sistematik ve yaygın bir uygulama olan tecrit bir işkencedir ve mahpusların maddi ve manevi varlıkları üzerinde onarılmaz zararlara yol açmaktadır.

Bununla beraber tecritte tutulan mahpuslar, her an fiziki işkence görmeye de açık bir durumdadır. Gerek komisyonumuza gelen başvurular, gerekse basında yer alan haberler, mahpuslara yönelik fiziki işkencenin giderek arttığını göstermektedir.

Hastane ve mahkemeye götürülürken mahpuslara tek kişilik ring araçları dayatılması da , güvenlikle alakalı değil, tecridi derinleştiren bir işkencedir. Tecridi derinleştiren bu dayatmayı kabul etmeyen politik mahpusların, savunma ve yaşam hakları bu yolla gasp edilmektedir.

Yasal yayınların, gazetelerin ve kitapların mahpuslara verilmemesi de, İletişim yasakları, mahpusların ailelerinden çok uzak hapishanelere sürülmesi gibi uygulamalar da tecridi derinleştiren uygulamalardır.

Mahpuslar üzerinde ağır ve telafi edilemez sorunlara yol açan tecrit, mahpusu yaşamdan sürgün etmeye çalışmaktır.

423. hafta F Oturmasında bugün; 52 yaşında, 24 yıldır mahpus olup bunun 19 yılını tecrit hapishanelerinde geçiren hasta mahpus İmam Aksoy’un durumunu aktaracağız.

Ailesinin anlatımlarına göre İmam Aksoy; Malatya, Yozgat, Edirne F Tipi Hapishanelerinden sonra son 3 yıldır da Metris R Tipi Hapishanesi’nde tutuluyor.

Yaklaşık 4 yıl önce, Edirne F Tipi Hapishanesi’nde psikolojik sorunlar yaşamaya başladı ve bu sorunlar hızla arttı.

Bu nedenle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde 2 ay yatırıldıktan sonra Metris R Tipi Hapishanesine sevk edildi.

Her gün düzenli ilaç kullanması gereken Aksoy, gözlerinde ileri derecede görme sorunu ve tedavi edilmemesi halinde görme yetisini kaybetme tehlikesi içeren bir hastalığı olmasına rağmen, ruhsal hastalığı nedeniyle içine düştüğü ağır kuşku ve güvensizlik psikolojisi içinde göz muayenesine dahi gitmemekte, tedavi yapılamaması nedeniyle de her geçen gün görme yetisini kaybetmektedir.

  • Vasisinin iki gün önceki anlatımıyla;

”İmam Aksoy tutuklanmadan önce hiç bir sağlık sorunu olmayan, çok kibar bir insandı. Yıllardır görüşüne gittim ve gidiyorum. Birkaç yıl önce, Edirne’de tek başına tutulduğu sırada hastalandı ve bir daha toparlanamadığı gibi gün geçtikçe ağırlaşmakta olduğunu görüyorum. Artık sadece açık görüşüne gidiyorum çünkü kapalı görüşte telefonu bile tutamıyor, bir süre sonra elinden düşüyor. Konuşmuyor, ben konuşurken bir de bakıyorum uyuyor.

Bazen açık görüşte de boynunu, kafasını dahi dik tutamıyor, başı sürekli öne düşüyor. Sürekli ilaç kullanıyor, hastalığının ilk günlerindeki gibi asabi değil ama hiç hareket etmiyor ve gittikçe kilo alıyor. Yanındakiler olmasa ilaç almayı hatta yemek yemeyi dahi unutuyor. Kendisine ve gözlerine zarar vereceklerini söyleyerek hastaneye, muayeneye gitmiyor. En son şubat ayının başında görüşüne gittiğimde toplam 5 dakika bile konuşamadı. Görme yetisini neredeyse tamamen kaybetmiş durumda”

İmam Aksoy, uzun süreli tecridin neden olduğu ağır sağlık sorunları ile hapiste tutulmaya devam edilmektedir.

Yaşadığı ağır tecridin verdiği zararların hafifletilebilmesi, kendisini güvende duyacağı yakınları ile yaşamını sürdürmesi ve göz hastalığı konusunda tedavi olabilmesi için serbest bırakılmalıdır.

Biz insan hakları savunucuları olarak; İmam Aksoy ve tüm hasta mahpusların serbest bırakılmasını istiyoruz.

Hasta Mahpuslar serbest bırakılsın!

İmam Aksoy serbest bırakılsın!

Tecrit işkencesine son!

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.