İHD Ve Tutsak Yakınları “Tedavi haktır Engellenemez

0 356
image_pdf

Hapishanelerde hak ihlalleri ve keyfi uygulamalarla tecrit ve işkencenin boyutları her geçen gün artarak devam ederken hasta mahpusların tedavi olma hakları ve yaşam hakları da ellerinden alınmaya çalışılıyor.

Düzce T Tipi Hapishanesine giden avukatlar arasında İnsan Hakları Derneğinin gönüllü avukatından aldığımız bilgiye göre; Düzce Hapishanesindeki uygulama ve hak gasplarının yanı sıra kin, nefret ve ırkçı söylemlerle politik mahpuslar işkenceye maruz bırakılmaktadırlar. Hapishanesi müdürü ‘’Ben Telafer Türküyüm, ceddimiz sizi tir tir titretti; Türk’ün gücünü göreceksiniz, Hukuk yok ben varım! Siz daha 12 Eylül’ü görmediniz’’ diyerek meydan okumaktadır.

8 Kasım da başlayan ve tüm hapishanelerde yayılarak devam açlık grevleri yapan mahpuslar üzerinde insanlık dışı uygulamalar devam etmektedir. Şakran Kadın Hapishanesindeki mahpuslara bu güne kadar B1 vitamini hiç verilmemiştir. Hastaneye çift kelepçe takılarak götürülmektedirler. Su ve şeker düzenli verilmeyen mahpuslar baskı altında olduklarını söylemişlerdir. Kırıklar Hapishanesinde açlık grevi yapan mahpuslar diğer mahpuslardan ayrı tutularak ve halen çıplak arama baskısına maruz kalmaktadırlar.

Bu hafta 358. F oturmamızda 82 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’ın durumunu anlatacağız:

1997 yılında Mersinde gözaltına alınan Mehmet Emin Özkan; 12 günlük gözaltı süresinde yaşadığı işkencelerden dolayı ciddi sağlık sorunları yaşamıştır.

22 yıldır hapishanede olan Mehmet Emin Özkan’ın ailesi tarafından avukatı aracılığı ile yaptıkları yeniden yargılama talebi 2014’ün başında kabul edildi ve beş yıldır tutuklu olarak davası devam etmektedir.

82 yaşında olan Mehmet Emin Özkan 5 kez kalp krizi geçirmiş, 2 defa da kalp ameliyatı olmuştur. Ayrıca bağırsak, tansiyon, zehirli guatr gibi çeşitli hastalıkları bulunmaktadır. Ağır sağlık sorunları nedeniyle hafta da en az 2- 3 defa hastaneye gidip gelmektedir. Adli Tıp Kurumundan ‘hapishanede kalamaz’ raporu bulunan Mehmet Emin Özkan halen Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesinde tutulmaktadır.

Ayrıca Mehmet Emin Özkan’ın bir oğlu Bandırma diğeri ise Gaziantep hapishanesinde olduğundan ailesi maddi manevi olarak çok zorlanmaktadır. Aynı hapishanede kalma talepleri ise kabul edilmemektedir.
Bizler, İnsan Hakları savunucuları ve hapishane komisyonu olarak;

82 yaşında ve ağır sağlık sorunları yaşayan Mehmet Emin Özkanın Adli Tıp Kurumu’nun “Hapishanede kalamaz raporuna” rağmen hala serbest bırakılmaması insanlık dışı bir uygulamadır. Mehmet Emin Özkan ve bütün ağır hasta mahpusların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. İlgili ve yetkili kurumlarının görevlerini yerine getirerek gerekli adımları atmalarını istiyoruz.

MEHMET EMİN ÖZKAN SERBEST BIRAKILSIN!
HASTA MAHPUSLAR SERBEST BIRAKILSIN!
TEDAVİ HAKTIR ENGELLENEMEZ!
İNSAN HAKLARI DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ HAPİSHANE KOMİSYONU

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.