İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer Ve Dörtler Dersim’de Anıldı

0 261
image_pdf

68 devrimci önderlerinden İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve 12 Eylül cunta döneminde Amed (Diyarbakır) Cezaevi’nde kendilerini yakarak direniş ateşini yükselten Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin ve Necmi Önen, Dersim’de anıldı.

Devrimci önder İbrahim KaypakkayaHaki Karer ve tarihe “Dörtler” olarak geçen Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin ve Necmi Önder, Dersim’de anıldı.

  • EYLEM ETKİNLİK YASAĞI

Valiliğin eylem etkinlik yasağı nedeniyle İnsan Hakları Derneği Dersim Şubesi’nde gerçekleşen anmaya siyasi parti ve kurum temsilcileri katıldı.

Basın metnini okuyan Hıdır Yıldız, “Tarih bize yön göstermeye devam ediyor. Mayıs’ı kızıllaştıran enternasyonal proletaryanın kızıl sancağı elden ele, sömürüye, zulme karşı direniş marşları dilden dile aktarılmaya devam ediyor. Bugün bu zorlu yürüyüşte güneşe uğurladığımız devrimcileri anıyoruz. 18 Mayıs’ta Diyarbakır zindanında işkenceyle katledilen, “Ser verip, sır vermeyen” Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’ya…Dilok’ta kontrgerilla tarafından katledilen Haki Karer’e… ve zulme karşı bedenlerini ateşe veren Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Necmi Öner, Mahmut Zengin’e selam gönderiyoruz” dedi ve şöyle devam etti:

İbrahim Kaypakkaya‘nın yirmi dört yıllık yaşamı, devrimci mücadele içinde şekillenmiş ve Komünist bir nitelik kazanmıştır. Çeşitli ulus, milliyet ve mezheplerden emekçi halkın kurtuluşuna adanmış bir yaşamda, yaratıcı bir şekilde uyguladığı komünist fikirlerin yanı sıra, aylar süren ağır işkenceler karşısında takındığı boyun eğmez tavrıyla ülkemiz devrimci hareketine “Ser verip, sır vermeme” ilkesini kazandırmıştır. Kaypakkaya, işkence tezgahında 90 günde örülen direnişin sonucunda, 18 Mayıs 1973’te Diyarbakır zindanında katledildi.

Haki Karer ise Ordulu bir Türk olarak, Kürt Hareketi’nin kurucu önderlerinden birisi olmuş ve direniş geleneğinin yaratılmasında büyük katkıları olmuştur. Kendini Kürt halkının kurtuluş mücadelesine adayan Haki Karer 18 Mayıs 1977’te Dilok’ta düştüğü bir pusuda katledildi.

Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Necmi Öner ve Mahmut Zengin, faşist cunta döneminde, Diyarbakır zindanında, siyasi tutsaklara karşı aymazca sergilenen işkencelere karşı tepkilerini, 33. Koğuşta kendilerini ateşe vererek ortaya koymuş 4 yiğit yurtseverdir. Eylemleri aşina olunan direniş pratiği içerisinde bir dönemeç olmuş, isimleri tümden düşmana karşı mücadele, teslimiyetin reddi olarak kodlanmıştır.”

“DEVLET, BASKI VE İŞKENCEYLE HALKI SİNDİRMEK İSTEMEKTEDİR”

“Bizler onlardan aldığımız direniş geleneğini sürdüreceğiz. Bulunduğumuz her alanda onların düşüncelerini ve eylemlerini yaşatacağız. Egemenlerin uzunca bir süredir içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi kriz sürerken, ekonomik krizin sarsıcı etkileri de devam ediyor. Her zaman olduğu gibi, krizin faturası halk yığınlarına ödettirilmeye çalışılmaktadır. Eşitsiz gelişime ve hak taleplerine karşı ses çıkarmaya çalışıldığında ise azgınca saldıran devlet, gözaltı tutuklama, baskı ve işkenceyle halkı sindirmek istemektedir” diyen Yıldız, şunları kaydetti:

“FAŞİZME KARŞI MÜCADELEYİ YÜKSELTECEĞİZ”

“Böylesi bir süreçte zindanlarda da direniş türküleri söylenmektedir. Zindanlarda yükselen direniş, kendi taleplerini aşmış, sistemin “diz çöktürme”, “boyun eğdirme” saldırısına karşı amansız bir karşı duruş karakteri kazanmıştır.

Bu direniş mücadelenin ihtiyaç duyduğu adanmışlık ve kararlılıkla sürüyor. Onlar dava uğruna ortaya koyabilecekleri ne varsa onu ortaya koyuyorlar, yaşamlarının en güzel çağlarında zindanlarda ölümü kucaklamayı göze almış olan bu büyük zindan direnişçileri bedenlerini silaha dönüştürüp faşizme doğrultmuşlardır. Hapishane önlerinde göğsünü siper eden analar ise baskı ve saldırılara boyun eğmeden çocuklarının mücadelelerini sahipleniyorlar.

Kızıldereden Amed zindanlarına, İbrahimlerden Denizlere, Sinan Cemgillerden, Dörtlere, Haki Karerlerden, Orhan Bakırlara, Mayıs’ı bize miras bırakan devrimcileri anarken, onları ortaklaştıran direniş ruhunu sahipleneceğimizi, zulme karşı boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Onların ortaklaştığı mücadele hattında ortaklaşacağız, faşizme karşı mücadeleyi yükselteceğiz.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.