HPG’li Gerillanın Ne Cenazesinin Yıkanmasına Ne Taziyesine İzin Verilmedi

0 298
image_pdf

Adıyaman kırsalında hayatını kaybeden HPG gerillası Zeynel Gözübüyük’ün ailesine, ne cenaze aracının verilmesine ne de cenazenin camide yıkanmasına izin verildi.

Adıyaman’ın Koru (Korê) Mahallesi kırsalına yönelik 7 Mayıs’ta yapılan hava saldırısında Zeynel Alakuş, Gafari Yorulmaz ve Zeynel Gözübüyük isimli 3 HPG’ gerillası yaşamını yitirdi. Cenazeler Malatya Adli Tıp Kurumu’na (ATK) kaldırıldı. Alakuş ve Yorulmaz’ın cenazeleri 14 Mayıs’ta aileleri tarafından teslim alındı. İki aileye de cenaze aracı verilmemişti. Alakuş Adıyaman’ın Dandırmaz (Tolmez) köyünde, Yorulmaz ise kente bağlı Çamyurdu (Gomik) köyünde defnedilmişti. Polis ve askerler, iki cenazenin de yıkanmasına engel olmuştu.

Aynı hava bombardımanında yaşamını yitiren Zeynel Gözübüyük’ün cenazesi ise dün defnedildi. Çocuklarının cenazesini Malatya ATK’den alan ailesine yine belediye tarafından cenaze aracı verilmedi. Aile, bu nedenle çocuklarının cenazesini kendi imkânlarıyla Adıyaman’a bağlı Ahmet Hoca (Malê bava) köyüne getirdi. Cenazenin camide yıkanmasına izin vermeyen askerler, ablukaya aldıkları mezarlığa aileden başka kimseyi almadı.

Cenaze toprağa verildikten sonra ailenin köyde kurmak istediği taziyeye de izin verilmedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.