Hizbullah’tan İsrail’e bugüne kadar benzeri görülmemiş bir saldırı

0 18
image_pdf

Hizbullah askeri medyası, İslami Direniş’in bugün birleşik bir operasyonla çok sayıda İsrail askeri üssünü vurduğunu duyurdu:

Siyonist düşmanın Cuya kasabasında gerçekleştirdiği suikasta yanıt çerçevesinde, İslami Direniş, füzeler ve insansız hava araçlarıyla birleşik bir saldırı başlatarak Katyuşa ve Felak füzeleriyle 6 kışlayı ve askeri bölgeyi hedef aldı: Zaura kışlası, Keyla kışlası, Yoav kışlası, Katsavya üssü, Nafah üssü ve Beit Hillel’deki Sahil taburu.

Eş zamanlı olarak Hava Kuvvetleri mücahidleri, birkaç saldırı İHA’sı filosuyla David Üssü’ne (Kuzey Bölge Komutanlığı karargahı), Mishar Üssü’ne (suikastlardan sorumlu Kuzey Bölgesi ana istihbarat karargâhı) ve Katsavia’ya kışlasına (210. Golan Tümeni 7. Düzenli Zırhlı Tugayı’nın karargahı) hava saldırısı başlattı. Hedefler isabetli bir şekilde vuruldu.

Bir Hizbullah kaynağı, bugünkü birleşik operasyon hakkında el-Cezire’ye şunları söyledi:

1- Celile ve işgal altındaki Golan’da 15 İsrail askeri bölgesine aynı anda saldırdık.

2- Hedeflenen İsrail askeri bölgelerine doğru 30 saldırı İHA’sı fırlattık.

3- Celile ve işgal altındaki Golan’daki İsrail mevzilerine 150 füze ateşledik.

4- Bugün gerçekleştirdiğimiz saldırı, 8 Ekim’den bu yana en büyük ve kapsamlı saldırıdır.

5- Birleşik saldırı, İsrail’i caydırmayı ve komutan Talib Abdullah‘a düzenlenen suikasta yanıt vermeyi amaçlıyor.

6- Kuzey bölgesi komutanlığının Golan’daki Davud Üssü olarak bilinen karargâhına saldırdık.

7- Suikastlardan sorumlu olan İsrail istihbaratının kuzey bölgesindeki karargâhına saldırdık.

8- İşgal altındaki Golan’da Yedinci Düzenli Zırhlı Tugay’ın karargâhına saldırdık.

Hizbullah’ın bugün (13 Haziran) düzenlediği diğer operasyonlar:

Cuya kasabasında düşmanın gerçekleştirdiği suikasta yanıt verme çerçevesinde, İslami Direniş Hava Kuvvetleri Mücahidleri bugün ikinci kez bir saldırı İHA’sı filosuyla Mishar üssündeki istihbarat merkezlerini hedef alan bir hava saldırısı başlattı. Mücahidler aynı zamanda, Katsavia kışlasına da ikinci kez başka bir saldırı İHA’sı filosuyla hava saldırısı düzenlediler ve hedeflerini isabetli bir şekilde vurdular.

Siyonist düşman güçlerini izledikten sonra bir Hummer askeri aracının Kudüs (Yeftah) Joshua Üçgeni’ne varması üzerine, İslami Direniş Mücahidleri 13 Haziran Perşembe günü öğleden sonra saat 17:30’da güdümlü füzeyle onu hedef aldılar ve tam isabetle vurdular. Araç yok edildi ve içindekiler öldü ve yaralandı.

İslami Direniş Mücahidleri, 13 Haziran Perşembe günü saat 17.50’de Ruvaysat el-Karn bölgesini füzelerle hedef aldı ve tam isabetle vurdu.

İslami Direniş Mücahidleri, 13 Haziran Perşembe günü, Yar’un Vadisi’ndeki düşman askerlerinin konumlanma noktasını güdümlü füzelerle hedef aldı ve tam isabetle vurarak onları öldürdü ve yaraladı.

İslami Direniş Mücahidleri, 13 Haziran Perşembe günü saat 19:30’da Doviv Ormanı’ndaki İsrail düşman askerlerinin konuşlandırılmasını füzelerle hedef aldı ve tam isabetle vurdu.

İslami Direniş Mücahidleri, 13 Haziran Perşembe günü saat 20:00’de, Ramsa ve es-Semaka mevkileri civarında konuşlanan İsrail düşman askerlerini füzelerle hedef aldı ve tam isabetle vurdu.

İslami Direniş Mücahidleri, 13 Haziran Perşembe günü saat 20:41’de Natu’a ormanındaki Siyonist düşman askerlerinin konuşlandırılmasını füzelerle hedef aldı ve tam isabetle vurdu.

İslami Direniş Mücahidleri, 13 Haziran Perşembe günü saat 20:41’de, Adasir ormanındaki Siyonist düşman askerlerinin konuşlandırılmasını füzelerle hedef aldı ve tam isabetle vurdu.

İslami Direniş Mücahidleri, 13 Haziran Perşembe günü saat 21:05’te Admit Ormanında Siyonist düşman askerlerinin konuşlandırılmasını top mermileriyle hedef aldı ve tam isabetle vurdu.

Hizbullah ve Direniş ekseni uzmanı Amal Saad, Hizbullah’ın bugünkü operasyonlarını değerlendirdi:

Hizbullah’ın bugün İsrail’e yönelik hızlı ve yıkıcı, çok yönlü saldırısı, 2006 Savaşı‘ndan bu yana benzeri görülmemiş bir saldırıydı. Üst düzey komutanı Ebu Talib’e düzenlenen suikasta bir yanıttan çok daha fazlası gibi görünüyor.

Bu saldırının büyüklüğü ve yoğunluğu, Hizbullah’ın İsrail’e karşı havadan caydırıcılık oluşturma yönündeki son girişimleriyle birleştiğinde, hareketin İsrailli karar alıcıların rasyonelliğini kabul etmediğini veya İsrail tarafından başlatılacak topyekün bir savaş olasılığını göz ardı etmediğini gösteriyor.

Bu itibarla, Hizbullah’ın bugünkü saldırısı yalnızca Talib suikastına yönelik cezai bir misilleme ya da Hamas’ın konumunu güçlendirerek ateşkes görüşmelerindeki çıkmazı kırmaya yönelik zorlayıcı bir saldırı değil, aynı zamanda, öncelikle İsrail’i bu saldırılara girişmekten caydırmayı amaçlayan ve yıkımın karşılıklı olacağının garantisini veren caydırıcı bir saldırıydı.


Hizbullah, 8 Ekim 2023’ten 13 Haziran 2024 saat 14.00’e kadar, 250 günden beri devam eden Mescid-i Aksa Tufanı Savaşı kapsamındaki operasyonlarını özetleyen bir infografik yayınladı.

1- 2.125 askeri operasyon gerçekleştirildi.

2- Ortalama günlük operasyon sayısı şu anda 9’a yükseldi.

3- Düşmanın insan kaybı: 2.000’den fazla ölü veya yaralı.

Hedeflemeler:

304 yerleşim yeri

1.373 sınır bölgesi

79 iç bölge

200 sınır noktası

59 havadan hedefleme

110 üs ve kışla

Düşmanın iç cephesi:

230.000 yerinden edilmiş yerleşimci

kuzey sınırından tahliye mesafesi 5km

43 yerleşim yeri boşaltıldı

Hedefleme derinliği (35 km)

Düşmanın kayıpları:

114 askeri araç

122 komuta merkezi

493 sığınak ve tahkimat

409 teknik ekipman

930 bina

3 askeri fabrika

50 topçu mevzii

10 Demir Kubbe platformu

2 askeri balon/hava gemisi.

7 drone (3 Hermes 900, 2 Hermes 450 ve 2 Skylark)

Kullanılan silahlar (sayılar, kullanılan mermi/roketlerin değil, operasyon sayısının ölçüsüdür):

442 topçu operasyonu

925 karadan karaya roket

82 keskin nişancı veya makineli tüfek

59 hava savunması

100 hava (drone) saldırısı

682 güdümlü füze

162 doğrudan silah

23 mühendislik silahı

-Haber kaynağı Erhan Güngör

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.