Helikopter davasına dayanışma çağrısı: Suçlu değil gazeteciyiz

0 19
image_pdf

 

Van’ın Çatak ilçesinde askerlerin gözaltına aldığı Osman Şiban ve yaşamını yitiren Servet Turgut’un helikopterden atılarak, işkenceye uğramasını haberleştirdikten sonra 9 Ekim 2020’de tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur, Jinnews muhabiri Şehriban Abi, gazeteci Nazan Sala ile tutuksuz yargılanan MA muhabiri Zeynep Durgut hakkında açılan davanın ilk duruşması, 2 Nisan’da Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), gazetecilerin ilk duruşmasına ilişkin DFG’nin Diyarbakır’da bulunan binasında basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin de katıldığı basın toplantısında konuşan DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, kamuoyunun Şiban ve Turgut’un helikopterden atılarak işkenceye maruz kalmasını yargılamaya konu olan haberlerle duyduğunu belirterek, “Arkadaşlarımız o haberleri yapmasalardı, kimse haberdar olmayacaktı. Her şeye rağmen gerçekleri kamuoyuna ulaştırdılar. Sonrasında gittikleri haberlerin takibi sırasında engellemelere maruz kaldılar, son olarak da tutuklandılar” dedi.

  • “Gazetecilerin cezaevinde değil, haber peşinde olmalı”

Gazetecilerin, gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklandığını ifade eden Altan, “Arkadaşlarımız 6 aydır tutuklu. Bizler de basın örgütleri olarak, dayanışma bekliyoruz. Kamuoyuna sesleniyoruz: Arkadaşlarımız gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklandı. Gazetecilik suç değildir, kutsal bir görevdir. Bizler kamuoyunun haber alma hakkını savunuyoruz. Arkadaşlarımız suçlu değil, gazetecidir. Gazetecilerin cezaevinde değil, haber peşinde olmalı. Arkadaşlarımız bir an önce serbest bırakılmalıdır. Kamuoyundan da dayanışma bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Altan, gazetecilere, gazeteci meslek örgütlerine, kamuoyuna 2 Nisan’da görülecek duruşmaya katılım çağrısında bulundu.

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.